StoryEditor

Sołtyska z Palędzia – jedna z liderek polskiej wsi

Dzięki czynnej postawie kobiet, polska wieś prężnie rozwija się i pięknieje w oczach. Jedną z takich działaczek jest Dorota Tomaszczenik-Begale – mama czwórki dzieci, sołtyska Palędzia, działaczka i właścicielka kawiarni dla rodzin.

07.02.2025., 12:26h

Dorota Tomaszczenik-Begale została sołtyską Palędzia we wrześniu 2024 roku. Ma sporo pomysłów na wdrażanie nietuzinkowych inicjatyw w swojej wsi. Właśnie napisała projekt, który, jeśli zostanie zaakceptowany, wesprze liczne grupy społeczne – wszyscy mieszkańcy skorzystają. Dorota Tomaszczenik-Begale, jak sama podkreśla, jest przede wszystkim mamą czwórki dzieci, a dopiero potem sołtyską, działaczką i właścicielką kawiarni dla rodzin. Ma zamiar zbudować przedsiębiorstwo społeczne, bo najbardziej cieszy ją właśnie szeroko pojęta służba społeczeństwu.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu: 

Rola kobiet w rozwoju polskiej wsi wciąż rośnie

Już trudno sobie wyobrazić, że rozwój wsi jest w ogóle możliwy bez zaangażowania kobiet. Dzięki liderkom nie tylko szybciej pozbywamy się stereotypów związanych z płcią, ale zwiększają się także szanse kobiet na pełnienie ważnych funkcji. Ich rola w rozwoju obszarów wiejskich coraz częściej zostaje doceniona.

Kobiety mieszkające na wsi są zaangażowane w pracę w gospodarstwie, wychowanie dzieci, dbanie o dom, opieką nad starszym pokoleniem. Wzruszające historie o kobietach wiejskich zostały opisane w książce Joanny Kuciel-Frydryszak pt.„Chłopki: opowieść o naszych babkach”.

Przeczytaj także: Kobieca siła pozwala płynąć pod prąd! Jak z sukcesem rozwinąć hodowlę pstrąga w Polsce?

Kobiety żyjące na wsiach wykonują ogrom pracy każdego dnia, mają znaczny wkład w produkcję żywności, z której inni korzystają. Warto mieć to na uwadze. Kobiety odgrywają kluczową rolę w rozwoju społeczności wiejskich na terenie całej Unii Europejskiej. Prężnie rozwijają się także wsie leżące blisko większych miast. Kobiety przeprowadzające się z dużych miejscowości na wsie również chcą działać na rzecz lokalnych społeczności i wykorzystywać swój potencjał.

Kobiety sołtyskami

Coraz częściej kobiety zostają sołtyskami. A pamiętajmy – funkcja ta wiąże się z wieloma obowiązkami, np. z pobieraniem podatków, organizowaniem życia mieszkańców wsi – wydarzeń sportowych, kulturalnych, integracyjnych, czy dbaniem o dobre utrzymane dróg i oświetlenia.

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. luty 2025 15:01