W tym kontekście bardzo ciekawie przedstawiają się poniższe dane, które opracował Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Otóż na przełomie listopada i grudnia 2014 roku doradcy WODR przeprowadzili monitoring agroturystyczny, czyli „liczenie” gospodarstw agroturystycznych działających w Wielkopolsce. Okazało się, że w 2014 roku na przyjęcie agroturystów przygotowanych było 738 gospodarstw, co przekłada się na 9094 miejsca noclegowe. Dla porównania w roku 2013 zanotowano 727 gospodarstw i 8970 miejsc noclegowych, co stanowi wzrost o 11 gospodarstw agroturystycznych w skali roku. W porównaniu do 2009 roku w 2014 nastąpił wzrost o 176 gospodarstw, czyli o 24%. Z analizy pozyskanych danych wynika, że wielkopolskie gospodarstwo agroturystyczne posiada średnio 12 miejsc noclegowych.
Stały wzrost liczby gospodarstw agroturystycznych potwierdza trwający rozwój agroturystyki wielkopolskiej, chociaż w ostatnich dwóch latach nie jest już tak dynamiczny jak w latach ubiegłych. Gospodarstwa agroturystyczne w powiatach Wielkopolski rozłożone są nierównomiernie. Najwięcej gospodarstw znajduje się w powiatach: międzychodzkim, czarnkowsko-trzcianeckim, słupeckim, konińskim i ostrzeszowskim. W powiatach tych działa od 66 do 48 kwater. W powiatach krotoszyńskim, kępińskim, grodziskim, chodzieskim i jarocińskim utworzono najmniej gospodarstw agroturystycznych i jest w nich od 4 do 7 obiektów.
Najwięcej, bo w 18 wielkopolskich powiatach znajduje się od 4 do 20 gospodarstw agroturystycznych, w 8 powiatach działa od 21do 40 obiektów, w 3 powiatach od 41 do 60 i tylko w 2 powiatach liczba gospodarstw agroturystycznych przekracza 60. Podejmowaniu działalności agroturystycznej sprzyjają naturalne warunki krajobrazowo-przyrodnicze, zwłaszcza zbiorniki wodne, lasy, cenne przyrodniczo treny chronione.
– Agroturystyka w Wielkopolsce ma nadal szanse na rozwój ilościowy i jakościowy. Na rynku agroturystycznym jest miejsce dla nowych obiektów. Mając na względzie fakt, że turystyka to najbardziej dynamiczna dziedzina gospodarki, przed właścicielami gospodarstw agroturystycznych stoi duże wyzwanie, aby sprostać wymaganiom rynku usług turystycznych – uważa Jolanta Szczepańska, doradca z WODR.
Kwaterodawca powinien zatem ustawicznie śledzić potrzeby turystów i tak modyfikować ofertę gospodarstwa agroturystycznego, aby spełnić ich oczekiwania i pozyskać klientów.
Na podst. WODR opr. pł
Fot. Łuczak