Komu przysługuje wyższy limit zużycia prądu?
Większość gospodarstw domowych musi zmieścić się w limicie 1500 kWh zużycia energii elektrycznej. Wyodrębniono jednak grupy, którym przysługują nieco wyższe ograniczenia. Zaliczają się do nich:
rolnicy,
- osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny;
- osoby budujące dom;
- osoby, które posiadają ogród działkowy (ROD);
- osoby z niepełnosprawnościami.
Zobacz także: Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Od kiedy wchodzi?
Limity zużycia prądu w 2024 roku
Rząd postanowił, że w 2024 roku limity zużycia prądu będą obowiązywały tylko do końca czerwca. W związku z tym dostosowano odpowiednio ich wysokość. W 2024 roku obowiązują następujące limity energii elektrycznej:
- 1500 kWh — dla większości gospodarstw domowych;
- 1800 kWh — dla osób, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności;
- 2000 kWh — dla osób prowadzących gospodarstwo rolne oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Osoby, które zmieszczą się w dedykowanym sobie limicie zużycia energii, zapłacą niższe rachunki. Obniżona stawka wynosi 412 zł/MWh. Z kolei ci, którzy przekroczą limit, będą musieli płacić za prąd nie więcej niż 693 zł/MWh.
Kto musi złożyć wniosek o wyższy limit zużycia prądu?
Nie wszyscy uprawnieni muszą składać wnioski o wyższe limity zużycia prądu. W przypadku osób, którym przysługiwały preferencyjne warunki już w ubiegłym roku, oświadczenie pozostaje w mocy. Z obowiązku składania dokumentów zwolnione są także osoby, którym przysługuje najniższy limit zużycia energii elektrycznej.
Wypełnione oświadczenia swoim dostawcom prądu muszą dostarczyć tylko osoby, które nabyły prawa do podwyższonego limitu zużycia prądu w 2024 roku lub pod koniec 2023, ale nie korzystały z tej ulgi wcześniej.
Do kiedy i jak złożyć wniosek o podwyższony limit prądu? Dowiesz się na halowies.pl
Fot: Canva