StoryEditor

Uczniowie klas gastronomicznych szkoły w Swarzędzu poznawali tajniki przygotowywania Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej

Zbliżają się Święta Wielkanocne. W wielu domach w Wielkopolsce na świątecznym stole, obok żurku i jajek, będzie królować biała kiełbasa. 29 marca b.r. uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu pod Poznaniem wzięli udział w warsztatach, jak przygotowuje się tradycyjną białą kiełbasę i jaki powinien być jej smak.
01.04.2023., 22:04h

Zajęcia prowadził Przemysław Tecław ­­– Kierownik Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, będącego filią Muzeum Rolnictwa Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uczniowie pod czujnym okiem specjalisty odważali składniki, mielili mięso, mieszali farsz, nabijali osłonkę, a następnie parzyli kiełbasę. Spotkanie zakończyła degustacja.

Inicjatorem akcji był Witold Wróbel – ambasador sieci Culinary Hertige Europe, który podczas swarzędzkich warsztatów opowiadał o tradycjach kulinarnych regionu wielkopolskiego. To dzięki staraniom Witolda Wróbla Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską wpisano do rejestru w Unii Europejskiej jako produkt posiadający certyfikat „Chronione Oznaczenie Geograficzne”.

Receptura kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej, odznaczonej unijnym certyfikatem, pochodzi z 1929 r., a została odnaleziona w Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. W jej skład wchodzi mięso z szynek wieprzowych, które musi pochodzić ze świń hodowanych w Wielkopolsce, zaś majeranek i czosnek pochodzić musi z wielkopolskich plantacji. Dokładny przepis znaleźć można na stronie: www.smakipowiatupoznanskiego.pl w zakładce Kulinarium.

Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:25