StoryEditor

Udar słoneczny. Z tym nie ma żartów!

Towarzyszący nam od dłuższego czasu upał negatywnie wpływa na nasz organizm pod względem zarówno samopoczucia, jak i zdrowia. Zbyt długie wystawienie na silne nasłonecznienie bez okrywy głowy, czy przebywanie w otoczeniu o wysokiej temperaturze i wilgotnym powietrzu, może prowadzić do przegrzania organizmu i udaru.
12.08.2015., 13:08h

Jak rozpoznać udar i jak postępować?

Objawami udaru są:
-    wysoka temperatura ciała i dreszcze
-    przyspieszone tętno
-    bóle i zawroty głowy
-    zaczerwienienie skóry (możliwa suchość skóry)
-    ogólny niepokój
-    nudności
-    utrata przytomności

Objawy jak i stopień ich nasilenia zależny jest od stopnia nagrzania organizmu oraz od jego odporności na wysokie temperatury.  Osobę z objawami udaru należy niezwłocznie przemieścić do chłodnego i przewiewnego miejsca. Schładzać organizm okładami z wody lub lodu zwracając przy tym największą uwagę na głowę, kark i klatkę piersiową. Przytomnej osobie podawać w małych ilościach chłodne napoje do picia. Istotne jest aby bezzwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

W takie upały słońce to Twój wróg!
Aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu należy w upalne dni lekko się ubierać nosząc przy tym okrycie na głowie,  pić dużo chłodnych napojów i w miarę możliwości unikać dłuższego przebywania na słońcu.  el

Fot. A. Galus

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:29