Gdy z nieba sypią się śnieżynki, trudno uwierzyć w to, że śnieg może być niezwykle ciężki. Jednak w rzeczywistości właśnie tak jest! 1 m3 śniegu może ważyć 200 kg. Im bardziej mokry jest opad, tym więcej waży - jego waga może dojść nawet do 700-800 kg! Lód także jest bardzo ciężki. 1 m3 lodu może ważyć 900 kg. Nic więc dziwnego, że zaniedbanie odśnieżania może doprowadzić do katastrofy!
Zobacz także: Uwaga! Pamiętajcie o wymianie starych pieców w 2024 roku
Usuwanie śniegu i sopli lodu z dachu
Obowiązek usuwania śniegu oraz wiszących sopli z dachu spoczywa na właścicielach nieruchomości bądź osobach, które zarządzają budynkiem. Nakłada go na nich prawo budowlane, w którym znajdziemy następujący zapis:
"Zarządca nieruchomości jest zobowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury.”
Przeczytaj także: Rozgrzewanie auta, nieodśnieżony samochód, kulig: za co kierowca może dostać mandat zimą?
Kontrole nieodśnieżonych dachów
Aby zapobiegać katastrofom budowlanym, zimą przeprowadzane mogą być kontrole dachów pod kątem ich odśnieżenia. Uprawnione do przeprowadzenia takich kontroli są Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. GUNB najczęściej sprawdza dachy wielkopowierzchniowe, w tym dachy hal fabrycznych czy magazynowych, jednak strażnicy miejscy lub strażacy mogą skontrolować domy jednorodzinne. Ich wizyty można się spodziewać po obfitych opadach śniegu lub w sytuacji, gdy otrzymają zgłoszenie o ewentualnym niebezpieczeństwie. Właściciel lub zarządca musi wpuścić kontrolerów - inaczej naraża się na karę w postaci grzywny.
Fot: Canva