Zmiany w przepisach, dotyczące między innymi ogrzewania domów drewnem, które weszły w życie 1 stycznia 2024, są związane ze stopniowym wdrażaniem w Polsce ustaw antysmogowych. Od początku tego roku nowe regulacje prawne obowiązują w kilku województwach:
- zachodniopomorskim,
- kujawsko-pomorskim,
- wielkopolskim,
- dolnośląskim,
- śląskim,
- lubelskim,
- świętokrzyskim,
- podkarpackim.
Nie wolno tam między innymi używać pieców pozaklasowych. Część województw wprowadziło także dalsze kroki, zmierzając ku eliminowaniu smogu w okresie zimowym. Wśród nich jest zakaz spalania konkretnych substancji.
Zobacz także: Koniec z kopciuchami? NOWE przepisy od stycznia!
Które drewno do palenia jest zakazane?
Zakaz palenia w piecu konkretnymi substancjami ma na celu wyeliminowanie stosowania paliw stałych najgorszej jakości, które znacznie przyczyniają się do powstawania smogu i zatruwania środowiska. Takie regulacje prawne wprowadzono od 2024 między innymi na terenie województwa wielkopolskiego. Na liście zakazanych opałów znalazły się:
- bardzo drobny miał lub węgiel brunatny,
- flotokoncentrat,
- drewno o wilgotności większej niż 20 proc.
Jaka powinna być wilgotność palonego drewna?
Zalecenia, by nie spalać drewna o wilgotności przekraczającej 20 proc., nie są niczym nowym. Wiele samorządów już w poprzednich latach sugerowało, by szczególnie zatroszczyć się o jakość opału. Okazuje się bowiem, że wilgoć zmniejsza wartość opałową drewna - część energii przekierowuje się na odparowanie wody. Palenie wilgotnego drewna może poskutkować także emitowaniem trujących substancji do atmosfery, bowiem taki opał pali się w niższej temperaturze i reakcja spalania nie przebiega dokładnie tak, jak powinna.
Zuzanna Ćwiklińska
Fot: Canva