Jeżeli chcesz postawić ogrodzenie lub wymienić płot na nowy, dobrze się do tego przygotuj. Chodzi nie tylko o zakupy w sklepie budowlanym!
Zacznij od zastanowienia się, czego oczekujesz od swojego płotu. Czy ma wygłuszać hałas, zapewniać prywatność, izolować od sąsiadów? Ma być skromny czy reprezentacyjny, mieć ciekawą formę czy zapewniać funkcjonalność? Warto to wszystko przemyśleć, bowiem może się okazać, że wymarzone ogrodzenie z internetowych zdjęć zupełnie nie spełnia funkcji, na jakich nam zależy! Nie bez znaczenia jest też estetyka. Choć naprawdę ładne jest to, co się komu podoba, dobrze zadbać o to, by płot pasował do domu i jego otoczenia.
Zobacz także: Tańszy węgiel jeszcze do końca września – gdzie kupić?
Przeciętna wysokość płotu
Nie ma określonej minimalnej wysokości płotu. Ogrodzenie może sięgać kolan i będzie zgodne z prawem – takie płotki spotykamy czasem np. na ogródkach działkowych. Standardowo jednak buduje się płoty o wysokości 150-180 cm. Pozwalają zachować prywatność, są przy tym wygodne. Należy bowiem pamiętać, że zbyt wysoki płot może zaciemnić działkę i sprawić, że np. na parterze domu będzie mniej światła. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich nieruchomości. Na większych placach można pozwolić sobie na płot o wysokości 170-200 cm, szczególnie w sytuacji, gdy dom jest odsunięty od ogrodzenia.
Jak liczy się wysokość płotu?
Przygotowując się do postawienia płotu należy pamiętać, że jego wysokość nie jest tożsama z wymiarem paneli ogrodzeniowych. Do wysokości płotu wlicza się bowiem podmurówkę, która jest jego nieodzownym elementem. Dopiero po zsumowaniu tych dwóch wartości otrzymamy realną wysokość - także w świetle prawa, co jest istotne, gdy zależy nam na wysokim ogrodzeniu.
Fot: Canva