Koło Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich powstało w 1954 roku i w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 70-lecia. Obecnie koło liczy 36 członkiń, którym przewodniczy pani Maria Żyła.
Kuchnia Śląska Cieszyńskiego uważana jest za jedną z najciekawszych w Polsce. Zostawiły tu swój ślad wpływy czeskie, austriackie, niemieckie i żydowskie. Ze słodkości najbardziej charakterystyczne dla tego regionu są drożdżowe kołaczyki. Tradycja ich wypieku jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, stając się ważnym elementem tożsamości lokalnej społeczności. Członkinie kół gospodyń wiejskich mają nieocenione zasługi w podtrzymywaniu tradycji wypieku kołaczyków. Przygotowują je bowiem na wszystkie ważne uroczystości, jak kiermasze, dożynki czy święta wielkanocne.
W filmie panie z KGW w Kończycach Wielkich specjalnie dla czytelników top agrar Polska prezentują krok po kroku, jak wypiekają ten słynny regionalny smakołyk. Zdradzają też tajniki przyrządzania pysznego majonezu fit - również doskonałego na wielkanocny stół.
Poniżej zamieszczamy szczegółowe przepisy.
Kołaczyki cieszyńskie na oleju rzepakowym
Składniki:
- 1 kg mąki,
- 10 dag drożdży,
- 16 dag cukru,
- 40 dag masła,
- 200 ml oleju rzepakowego,
- 6 żółtek,
- 4 jajka,
- 500 ml mleka,
- wanilia,
- skórka z cytryny
- szczypta soli,
- cukier puder (do posypania).
Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, masło roztopić. W małym rondelku zrobić rozczyn, tzn. drożdże z 1 łyżką cukru zalać letnim mlekiem i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy rozczyn będzie gotowy dodać go do mąki wraz z roztopionym ciepłym masłem, olejem, jajami, żółtkami i resztą cukru. Dodać wanilię, skórkę z cytryny i szczyptę soli. Ciasto wyrabiać drewnianą łyżką do momentu, aż będzie odchodzić od brzegów miski. Gotowe ciasto lekko posypać mąką, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Jak ciasto podwoi swoją objętość, przełożyć na posypaną mąką stolnicę. Rozwałkować na grubość ok. 1 cm i wykrawać szklanką kółka. Lekko rozklepać i nakładać nadzienie. Zwijać i kłaść na wysmarowaną olejem blachę, częścią zawiniętą do spodu. Następnie lekko przygnieść i posmarować górę kołaczyka rozbełtanym mlekiem i białkiem. Na to nakładać kruszonkę. Blachę z kołaczykami wynieść do ciepłego miejsca, aby ponownie wyrosły.
Następnie włożyć do nagrzanego piekarnika i piec w temp. ok. 180˚C, na złoty kolor.
Po upieczeniu, gorące smarować roztopionym masłem. Posypać cukrem pudrem.
Nadzienie z białego sera
Składniki:
- 50 dag białego sera,
- 20 dag cukru,
- 5 dag masła,
- 3 jajka,
- rodzynki, wanilia, skórka z cytryny, skórka z pomarańczy.
Przygotowanie:
Ser zemleć. Dodać cukier, masło, żółtka i bakalie. Dobrze wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę. Dodać do masy i lekko wymieszać. Nakładać na ciasto.
Nadzienie ze smażonych jabłek
Składniki:
- 6 jabłek,
- 1 łyżka masła,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- 2 łyżki cukru,
- ½ łyżeczki cynamonu,
- garść rodzynek.
Przygotowanie:
Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce do jarzyn. Podsmażyć na odrobinie masła i oleju rzepakowego z cukrem i cynamonem mielonym. Można dodać rodzynki.
Majonez rodzinny fit
Składniki:
- 2-3 jajka,
- 1 duża łyżka musztardy,
- 1 l oleju rzepakowego,
- 300 ml wody po ogórkach konserwowych,
- sól, pieprz, cukier do smaku.
Przygotowanie:
W wysokim naczyniu jajka miksować z musztardą, stopniowo dolewając olej. Miksować, aż masa będzie gładka. Po zmiksowaniu ok. 300 ml oleju, dolewać na przemian powoli olej i wodę po ogórkach (doprawioną wcześniej cukrem, solą i pieprzem). Jak składniki się skończą, miksować jeszcze chwilę, aż majonez zgęstnieje. Doprawić do smaku i przelać do słoików. Majonez przechowywać w lodówce.
Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych
Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych