StoryEditor

Wielkopolska wieś w latach niemieckiej okupacji w katalogu

Od kilku dni w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie znajduje się katalog wystawy czasowej „Streng verboten. Wielkopolska wieś w latach 1939-1945”. 
04.10.2020., 10:10h
Na blisko 200 stronach formatu A4 przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z niemiecką okupacją Wielkopolski w latach 1939-1945, a przede wszystkim zaprezentowano związane z tym zagadnieniem zbiory poszczególnych wielkopolskich muzeów i bibliotek.  

Katalog posiada twardą okładkę i szytą oprawę. Został wydrukowany całkowicie w kolorze. Wykorzystano papier kredowy. Sposób wydania nie był przypadkowy. Z założenia miał przystawać do powagi historii, o której opowiada. Czytelnik znajdzie w nim opis i ilustracje odnoszące się do: obowiązującego w tzw. Kraju Warty prawodawstwa, eksterminacji pośredniej i bezpośredniej Polaków i Żydów, wysiedleń ludności polskiej, grabieży mienia, niemal niewolniczej pracy, warunków aprowizacyjnych, osiedlania Niemców, prób przebudowy wsi i całego okręgu, produkcji żywności, a także o ruchu oporu przeciw działaniom niemieckim.


Wymienione wyżej hasła stanowiły „chleb powszedni” mieszkańców Kraju Warty. Kilka lat wojny i okupacji diametralnie zmieniło życie milionów mieszkańców tego obszaru. Dziś jednak są to tematy na wpół zapomniane, nie mieszczące się w ramach polskiej polityki historycznej. 


Z niemiecką okupacją kojarzą się zupełnie inne zagadnienia, przede wszystkim związane z historią miejską – np. powstanie warszawskie, czy w getta w Łodzi czy Warszawie. Zapomina się o tym, że przedwojenna Polska była krajem rolniczym, a większość społeczeństwa żyła poza miastami. Wyobrażenie dzisiejszego społeczeństwa o życiu na wsi w latach okupacji jest raczej mgliste. Co najwyżej niektórzy Polacy pamiętają o pacyfikacjach wsi na Zamojszczyźnie. 


Wydarzenia w „Kraju Warty” są natomiast traktowane jako historia regionalna. Jednak to właśnie przedwojenne województwo poznańskie odznaczało się najmniejszym odsetkiem mniejszości narodowej, tym samym opis dziejów narodu polskiego nie może traktować wydarzeń na tym obszarze w charakterze marginalnej ciekawostki. Kuratorzy wystawy czasowej i autorzy katalogu wierzą, że swoimi skromnymi działaniami przyczynią się do popularyzacji tytułowego zagadnienia w społeczeństwie całego kraju. 
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:10