Jeśli w ramach KGW chcesz sprzedawać domowe wypieki czy kiełbaski z grilla w czasie imprez plenerowych i festynów, warto znać obowiązujące przepisy prawa.
KGW, które działa bez zwierzchnictwa kółka rolniczego, bo ono nie funkcjonuje, powinno założyć stowarzyszenie. Wtedy KGW staje się osobą prawną i może prowadzić sprzedaż bez opodatkowania, jeśli dochody ze sprzedaży spożytkowane będą na działalność statutową. Jeśli sprzedaż nie przekracza 20 tys. zł rocznie nie trzeba kasy fiskalnej.
Miejsce przygotowywania żywności, np. wiejska świetlica, powinno być zgłoszone do sanepidu. Nie wolno sprzedawać alkoholu wyprodukowanego domowymi sposobami, bo nie ma on akcyzy ani nawet podawać do darmowej degustacji na masowych imprezach bez koncesji. Alkohole zgłoszone na konkurs mogą degustować wyłącznie członkowie komisji konkursowej. Sprzedaż bez zezwolenia może skończyć się konfiskatą, karą pieniężną i rozprawą sądową.
Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do Krajowej Informacji Podatkowej, udaj się do najbliższego urzędu skarbowego lub zapytaj naszego redakcyjnego prawnika, tel. 61 869 06 23, w dniach 9, 16 lipca w godz. 8.30 – 12.30 oraz 25 lipca w godz. 9.00 – 13.00.
ad
StoryEditor
Zanim sprzedasz na festynie, sprawdź, czy to jest legalne?
Trwa sezon imprez plenerowych. W ślad za nimi ruszyła fala urzędniczych kontroli.