Nie brakuje wśród nas miłośników serów. I dobrze, bo dobry ser to bogactwo białka oraz wapnia. Oprócz najpopularbiejszych wśród konsumentów serów krowich, drugie miejsce zajmują sery owcze (głównie na południu kraju) oraz kozie. A jakie mają właściwości?
- sery kozie są najstarszymi znanymi człowiekowi serami. W związku z tym, że kozy potrafiły wyżyć w bardzo trudnych warunkach, mięso i mleko kozie niejednokrotnie stanowiły główne źródło wyżywienia. Mleko kozie nie jest uczulające, więc jest dobre dla alergików.
- sery owcze zrobione z mleka owczego, które zawiera dwukrotnie więcej tłuszczu i białka niż mleko krowie. Zawarty w mleku owczym kwas linolowy działa antynowotworowo, a nawet antymiażdżycowo i pobudsza układ odpornościowy.
Według miłośników serów, zawierają one aminokwasy, które niwelują zmęczenie i stres, a nawet poprawiają nasze samopoczucie. Choć pewnie trudno tę tezę jednoznacznie potwierdzić to fakt, że sery są często jadane w diecie śródziemnomorskiej, może przemawiać za wesołym usposobieniem Włochów czy Greków.
ec