StoryEditor

Zimowe wypadki na wsi – jaka jest kara za brak odblasków?

Zima to czas, kiedy na terenach wiejskich dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Jak się przed nimi chronić? Jaka jest kara za brak elementów odblaskowych?

28.12.2024., 11:00h

Statystyki KRUS pokazują, że w okresie jesienno-zimowym jest sporo upadków rolników w gospodarstwach rolnych oraz wypadków drogowych na obszarach wiejskich. Z czego wynika taka niepokojąca sytuacja?

Dlaczego zimą na wsiach jest więcej wypadków?

Zima na wsi – czynniki ryzyka wypadków:

  • zmniejszenie ilości światła dziennego w ciągu doby,
  • występowanie opadów deszczu i śniegu,
  • spadki temperatury,
  • śliskie nawierzchnie obejść i dróg.

Rolnicy częściej poruszają się po strefach słabiej oświetlonych już po zmierzchu. Zdarzają się sytuacje, że kierujący pojazdami po drogach wiejskich jadą zbyt szybko w stosunku do niesprzyjających warunków, a do tego piesi nie noszą odblasków.

Jakie są najczęstsze wypadki w porze zimowej na wsiach?

To nieszczęśliwe upadki, poślizgnięcia i wypadki z pieszymi. W konsekwencji rolnicy doświadczają stłuczeń, złamań kończyn, a także urazów kręgosłupa lub głowy, czy innych groźnych obrażeń. – Skutkiem tych zdarzeń często jest długotrwała niezdolność do pracy, niepełnosprawność, a czasem nawet śmierć rolnika. Z wieloletniego doświadczenia KRUS wynika, że większości z nieszczęśliwych zdarzeń można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy, by rolnik podjął odpowiednie działania prewencyjne – wyeliminował zagrożenia wypadkowe – podaje KRUS.

Przeczytaj także: Śnieg na panelach fotowoltaicznych - czy trzeba go usuwać?

Jak przeciwdziałać nieszczęśliwym wypadkom?

KRUS radzi, aby mieszkańcy wsi:

  • zadbali o uporządkowanie obejść i ciągów komunikacyjnych, chodzi m.in. odśnieżanie i usuwanie zbędnych przedmiotów, posypywanie piaskiem lub solą oblodzonej części nawierzchni,
  • zasypywali nierówności na powierzchni,
  • kontrolowali stan oblodzeń schodów do domu, budynków inwentarskich, drabin i podestów,
  • odprowadzali wody opadowe i zadbali o świetlenie podwórzy,
  • zakładali odpowiednie obuwie zimowe, usztywnione w kostce i przylegające do stopy, z antypoślizgową, protektorowaną podeszwą i wzmocnionym noskiem,
  • poruszali się poza terenem zabudowanym lewą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżający pojazd,
  • uważali podczas przechodzenia przez jezdnię i poruszali się w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, to tylko w miejscu bezpiecznym, dobrze widocznym,
  • wychodzili ostrożnie na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność,
  • nosili elementy odblaskowe umieszczone na wysokości świateł mijania,
  • dostosowali prędkość pojazdu do warunków na drodze i przestrzegali przepisów ruchu drogowego. 

Kara za brak odblasków

Niezwykle ważne jest noszenie odblasków – według prawa poza terenem zabudowanym, zarówno pieszy, jak i rowerzysta, ma obowiązek posiadania odblasków umieszczonych w miejscu, które sprzyjają lepszej widoczności. – Odblaski mogą uratować mu życie. Pieszy bez nich jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 150 metrów. Za brak odblasków pieszemu grozi mandat 100 zł – podkreśla KRUS.

Źródło: gov.pl/KRUS

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. grudzień 2024 01:01