Nowelizacja ustawy z 2018 r. zakłada wsparcie finansowe dla Kół Gospodyń Wiejskich na poziomie 40 milionów złotych. Dla jednego zarejestrowanego Koła, w zależności od liczby członkiń, coroczne dofinansowanie wyniesie od 3 do 5 tysięcy złotych.
Z pomocy finansowej mogą skorzystać nie tylko zarejestrowane już Koła, ale także te, które dopiero oficjalnie rozpoczynają swoją działalność.
– Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich ułatwi realizację zadań statutowych i wesprze lokalne społeczności – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Pomoc finansowa może zostać wykorzystana na wydarzenia takie jak pikniki, festyny, warsztaty, szkolenia, wycieczki, zakup materiałów, promocję i inne działania.
Jak wynika z danych MRiRW, dokładnie 100% KGW, które składają wnioski o wsparcie pieniężne i je otrzymują, rozliczają tę pomoc w wyznaczonym terminie. Do tej pory ze wsparcia skorzystało około 9 tysięcy KGW. Wypłacono 16,5 mln zł w 2018 roku a blisko 30 mln zł w 2019 roku. W tym roku mamy w Polsce zarejestrowanych 11,6 tysięcy Kół.
– Dzięki pomocy finansowej koła gospodyń wiejskich realizują wiele ważnych społecznie projektów. To organizacje intensywnie wspierające rozwój obszarów, na których działają . Oprócz wykonywania swoich zadań statutowych, szerzą ideę wolontariatu i aktywizują lokalne społeczności. Za pomocą rozwiązań ustawowych pomagamy wyzwalać kołom gospodyń wiejskich ich potencjał – mówi Anna Gembicka, wiceministra rolnictwa.
Dofinansowanie przyznawane będzie zgodnie z kolejnością poprawnie złożonych wniosków, aż do wyczerpania środków.
Zmiany w nadzorze
Nowelizacja ustawy zakłada też zmiany organizacyjne na szczeblu nadzorującym działalność i funkcjonowanie KGW. Wcześniej kontrolę nad działaniem Kół pełnił Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw; teraz nadzór trafi w ręce Pełnomocnika Rządu ds. Lokalnych Inicjatyw Społecznych.
al na podst. gov.pl