Spis treści:
Bitwa Regionów to konkurs kulinarny. Zadaniem jest przyrządzenie potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznego dla regionu, z którego pochodzi dane KGW lub stowarzyszenie. Użyte do wykonania dania artykuły spożywcze muszą być związane z danym obszarem geograficznym, powinny być także wytwarzane tradycyjnymi metodami.
Bitwa Regionów 2024
Obecnie trwają eliminacje do drugiego etapu. W całej Polsce odbywają się imprezy pod znakiem gotowania gospodyń z kół wiejskich, które specjalizują się w daniach lokalnych.
13 lipca odbyła się „Bitwa Regionów” w Stawigudzie przy okazji XXX Jubileuszowej edycji Festynu Gminnego Stawigudiada.
W Komisji Konkursowej zasiadł uznany kucharz Dariusz Struciński – szef kuchni Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, dr inż. Jadwiga Glica – Adiunkt Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie, ekspertka kulinarna, Patryk Wiśniewski – szef kuchni restauracji. Jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce – KGW w Durągu za Dziką golonkę na gofrze ziemniaczanym, w towarzystwie chrzanowej bitej śmietany,
II miejsce – KGW „Złoty Kłos” w Szyldaku za potrawę Kaczka w purpurze,
III miejsce – KGW w Bartołtach Wielkich za Warmińską zupę grzybową na soku z kiszonej kapusty.
Fot. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie/Facebook
Rywalizacja odbyła się także na rynku w Kluczborku:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Nasale za Nasalską dziczyznę w sosie własnym z kaszą i kiszoną kapustą zasmażaną z kminkiem popijana maślanką lub nasalską lemoniadą,
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Zimna Wódka za Roladki z mięsa mielonego z młodymi ziemniaczkami i buraczkami,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Jaryszów za potrawę: Pieczony królik na purée marchewkowo-dyniowym.
Kolejna odsłona etapu powiatowego Bitwy Regionów odbędzie się 26 lipca w Oleśnie.
fot. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Opolu
Natomiast pierwszy etap Bitwy Regionów w Zawadach miał miejsce podczas Święta Folkloru Kurpiowskiego. W rywalizacji wzięło udział 15 KGW z powiatów ostrołęckiego i ostrowskiego. W jury zasiedli: Anna Szpura, Henryk Toryfter, Justyna Zembrowska i Magdalena Rutkowska.
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce dla KGW ŁAWY za „Dziką kurkę”,
II miejsce KGW Troszynianki – danie „Na językach”,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wąsewa za Kapustę kiszoną z żeberkami zasypywanymi kaszą, podana z ziemniakami,
Drugi etap odbędzie się 25 sierpnia w Sokołowie Podlaskim.
fot. KGW ŁAWY/Facebook, Koło Gospodyń Wiejskich z Wąsewa/Facebook, KGW "Troszynianki"/Facebook
Bitwa Regionów – etapy
Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu przechodzą KGW znajdujące się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 20 KGW. KGW, które zajmą pierwsze miejsce wezmą udział w półfinałach wojewódzkich. Następnie 16 kół, po jednym z każdego województwa, które zdobędą pierwsze miejsce w II etapie konkursu, zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego, czyli do najważniejszej rozgrywki kulinarnej. Pula nagród w tym roku wynosi ponad 65 tys. zł. Ponadto laureat I miejsca wygrywa wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.
Zobacz także: Bitwa Regionów 2024 w Poddębicach – jakie KGW zwyciężyło?
Bitwa Regionów – cel
Konkurs ma za zadanie promowanie regionalnych potraw, ale nie tylko. Organizatorzy stawiają na rozpropagowanie działalności Kół Gospodyń Wiejskich (KGW), a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, prowadzenie i wsparcie działań promocyjnych, edukacyjnych i kulturalnych produktów rolnych i żywnościowych oraz informowanie o metodach ich produkcji. W tym kontekście ważna jest także integracja lokalnych społeczności. Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.