Data rozpoczęcia działalności wpływa na to, jakie druki należy dostarczyć do US. I tak w przypadku kół, które działają od 2018 r. konieczne jest wypełnienie formularzy starego typu: CIT-8 (27), CIT-8/O (14) i CIT-D (6). Z kolei KGW działające od zeszłego roku są zobowiązane do wypełnienia druków w nowej wersji: CIT-8 (28), CIT-8/O (15) i CIT-D (7).
Koła mają możliwość złożenia deklaracji zarówno drogą elektroniczną, jaki i papierową. Do wysyłki elektronicznej konieczny jest jednak tzw. podpis kwalifikowany, którego założenie kosztuje kilkaset złotych. W formie papierowej mogą natomiast rozliczać się koła, których dochody są wolne od podatku i które nie zatrudniają pracowników.
Koła gospodyń wiejskich mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Warunki to:
- przeznaczenie dochodów na cele statutowe,
- osiągnięcie przychodów do 100 tys. zł.
Zwolnienia nie dotyczą jednak dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo wyrobów z ich udziałem.