StoryEditor

Co zrobić, aby założyć koło gospodyń wiejskich? Czy to trudna procedura?

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają swój rozkwit. Finansowa pomoc państwa, a także rosnąca popularność wiejskich destynacji, powoduje wzrost ich liczebności. Jak założyć KGW w Polsce?

08.03.2025., 16:00h

Wymagania dotyczące założycieli KGW

Kto może założyć koło gospodyń wiejskich? Powołanie KGW to inicjatywa co najmniej 10 osób, które ukończyły 18. rok życia. Założyciele muszą mieszkać na obszarze wsi będącej terenem działalności koła, sołectwa położonego w granicach administracyjnych miasta albo miasta do 5 000 mieszkańców, przy czym miejsce zameldowania może być zupełnie inne. Warto pamiętać, że na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło gospodyń wiejskich – warto sprawdzić, czy już ktoś inny nie powołał do życia tego typu organizacji.

Jak założyć koło gospodyń wiejskich – krok po kroku!

Potrzebnych jest 10 pełnoletnich osób.

  • Pobieramy niezbędne formularze.
  • Następnie należy przyjąć w formie uchwały statut Koła. Aby stworzyć taki dokument, można skorzystać ze wzoru lub napisać własny.
  • Wybieramy Zarząd, który zgłosi koło do Rejestru: – Jeśli Zarząd nie został wybrany, wniosek może również złożyć Komitet założycielski, który działa do czasu rejestracji, a następnie (zgodnie ze statutem) do czasu wyboru organów – podaje strona rządowa.
  • Wypełniamy wniosek i załącznik do wniosku według instrukcji, można to zrobić również online, przez portal gov.pl oraz ePUAP.
  • Udajemy się do najbliższego Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu złożenia wniosku rejestracyjnego. Po przyjęciu wniosku, założyciele otrzymają zaświadczenie o wpisie do rejestru (Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich). W ten sposób koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną.

Przeczytaj także: Kiszone warzywa z Doliny Baryczy – jaki jest przepis na biznes z duszą?

Jaka powinna być nazwa koła?

Nazwa koła musi odnosić się do miejsca działalności, zatem w nazwie powinna znaleźć się co najmniej jedna nazwa miejscowości, na obszarze której koło będzie prowadzić swoją działalność. Poza tym nazwa koła musi być unikalna.

Pomoc finansowa dla KGW w Polsce

Zarejestrowane koła w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o pomoc finansową na realizację zadań statutowych. Kwota dofinansowania uzależniona jest od liczby członków koła. Im większe koło, tym wyższe kwoty wpłyną na konto KGW. Pamiętajmy, że koło gospodyń wiejskich może przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.

Na jaki cel koła mogą przeznaczyć środki?

Przede wszystkim na realizację projektów związanych z:

  • aktywnością społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
  • działalnością na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • wspieraniem przedsiębiorczości kobiet;
  • inicjowaniem i prowadzeniem działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; upowszechnianiem i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
  • działaniami związanymi z reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich przed organami administracji publicznej;
  • rozwojem kultury ludowej – w szczególności lokalnej i regionalnej.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2025 13:42