Może się zdarzyć, że deklaracja CIT-8 złożona przez KGW do urzędu skarbowego zawiera błędy, o których dowiemy się już po wysłaniu dokumentu. Wówczas przysługuje nam prawo do korekty. Oznacza to powtórne, już poprawne, wypełnienie druku CIT-8 i przekazanie go do US wraz z pismem wyjaśniającym przyczyny korekty.
Ordynacja podatkowa nie stawia dodatkowych wymogów względem pisma ani nie przesądza, jak szczegółowe powinno być uzasadnienie. W praktyce zdarza się, że urząd skarbowy wzywa do przedstawienia dokładnych oraz wyczerpujących wyjaśnień, gdy pismo jest zbyt ogólnikowe. W celu uniknięcia konieczności składania ponownych wyjaśnień, warto szczegółowo opisać przyczyny korekty.
Przede wszystkim należy wskazać kwoty, o które uległy zmianie odpowiednio przychody i koszty podatkowe, a także podstawa opodatkowania. Dołączenie dodatkowych dokumentów (zwłaszcza kopii faktur, umów, poleceń księgowania) z pewnością ułatwi urzędowi weryfikację korekty. Nieprzedłożenie pisma wyjaśniającego nie czyni korekty bezprzedmiotową. W takim przypadku urząd skarbowy wezwie do uzupełnienia korekty o jej uzasadnienie.
StoryEditor
Doszukałaś się błędu w CIT-8 – złóż korektę!
Jeśli w złożonej deklaracji podatkowej za działalność koła gospodyń wiejskich pojawiła się pomyłka – jest możliwość złożenia korekty zanim wezwie nas urząd skarbowy.