Już ponad 450 maseczek trójwarstwowych uszyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na Obcasach z gminy Łapy". Za kilka dni trafią one do lekarzy i personelu medycznego ze szpitala, pogotowia i ośrodka zdrowia "Skibko" w Łapach, a także do Centrum Onkologii w Białymstoku i do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
- Wiemy, jak ważna jest walka z koronawirusem, i jak ciężką pracę wykonują obecnie pracownicy służb medycznych. Dlatego postanowiłyśmy ich wesprzeć, szyjąc im maseczki – wyjaśniają gospodynie z KGW.
Praca wre!
Do maszyn zasiadły: Beata Idźkowska, Justyna Pietraszko oraz Marta Łapińska. Do pomocy w krojeniu, spinaniu, przecinaniu nitek zaangażowały się całe rodziny. Połączyły siły dwóch sołectw: Łap Dębowiny i Łap Szołajd. Nie od dziś wiedzą, że "razem mogą więcej".
Panie podzieliły zadania: tną materiał na prostokąty i troczki,
- Najpierw trzeba materiał pociąć na cienkie paski, a następnie pozszywać. Nie jest to wcale proste, ale dajemy sobie radę – mówi Marta Łapińska.
Na szycie przeznaczają wolne wieczory.
- Z racji obostrzeń związanych z koronawirusem każda z nas szyje sama w domu – wyjaśnia Łapińska.
Materiał, który dostały od top agrar Polska, już został zużyty.
-
- Akcję dostrzegł i docenił Krzysztof Gołaszewski Burmistrz Miasta i Gminy Łapy, który od początku wiernie kibicuje poczynaniom naszej organizacji – cieszy się Łapianka.
KGW dostały materiał od top agrar Polska
top agrar Polska włączył się w akcję szycia maseczek w Polsce. Kołom Gospodyń Wiejskich w całym kraju przekazaliśmy już ponad 1000 m kw medycznej flizeliny. Część tego materiału zasponsorowało Polskie Wydawnictwo Rolnicze, a część zakupiliśmy ze zbiórki przeprowadzonej wśród pracowników redakcji top agrar Polska.
Nie tylko kobiety
KGW Łapianka na obcasach powstało na początku 2019 roku i działa aktywnie na rzecz lokalnego środowiska nie tylko na terenie miejscowości siedziby, ale także w obrębie innych sołectw gminy Łapy. Zrzesza ponad 30 osób, także mężczyzn.
- Do naszych celów należą m.in. inicjowanie działań na rzecz odnowy wsi, integracja społeczności, podtrzymywanie obyczajów, zachowanie pamiątek po wcześniejszych pokoleniach - wyjaśnia członkini koła.
ksz