StoryEditor

Mija rok działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zajmuje się integracją twórców i innych instytucji działającej w sprawie zachowania bogatego dziedzictwa polskiej wsi. Właśnie mija rok od rozpoczęcia działalności.
29.04.2020., 17:04h
Instytut został powołany w kwietniu 2019 r. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ma nawiązywać do działającego przed II wojną światową Państwowego Instytutu Kultury Wsi i kultywować jego tradycje. Radzie Programowej NIKiDW, przewodniczy Beata Szydło, a patronat nad instytucją objął Prezydent Andrzej Duda. Jak informuje Instytut, powstał on z potrzeby zgłaszanej przez wiele środowisk – twórców ludowych, samorządowców wiejskich, Kół Gospodyń Wiejskich, jak i samych mieszkańców wsi i osób zajmujących się dokumentacją historii i tradycji kultury wiejskiej. Materialna kultura ludowa była dotąd dość szeroko objęta mecenatem państwa. Brakowało jednak instytucji zajmującej się konkretnie kulturą niematerialną czy folklorem. 

– Od roku, NIKiDW stara się zapełnić tę lukę. Poprzez swój portal internetowy, prowadzone badania czy organizowane wystawy popularyzuje wiedzę o kulturze duchowej, manifestującej się w różnego rodzaju przejawach sztuki ludowej, folkloru, poezji czy rękodzieła ludowego. Nie zapomina przy tym także o tym, że na dziedzictwo kultury wsi składał się również dwór, ziemiaństwo, ogromna działalność Kościoła, który motywował, umacniał poczucie narodowości wśród chłopów wiejskich – podkreśla i dokumentuje rolę tych podmiotów w życiu społeczności – podsumowuje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Co dotychczas osiągnął NIKiDW?


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi podpisał porozumienia z wieloma jednostkami, zajmującymi się podobną tematyką, w myśl zasady, że razem można zdziałać więcej. Podjęto także inicjatywy współpracy z twórcami ludowymi. Dla Instytutu ważne są prace nad wydawnictwami upowszechniającymi wiedzę o polskiej wsi np. „Kanon kuchni polskiej” (prezentacja 100 potraw na 100-lecie odzyskania niepodległości). 

– Polska kuchnia to szczególna spuścizna po przodkach i tradycja, która ciągle żyje. Publikacja, będąca owocem wielomiesięcznych konsultacji ze specjalistami, stanowi zbiór wskazówek, jest punktem odniesienia dla wielu kucharzy i znalazła swoje stałe miejsce w wielu polskich domach. Biesiada, na której prezentowano wydawnictwo zgromadziła ludzi, którym na sercu leży polska wieś i była nie tylko okazją do skosztowania najlepszych polskich potraw czy zabawy, ale również zalążkiem dalszej owocnej współpracy – informuje Instytut, który podjął się nie lada zadania, ponieważ zamierza znaleźć wspólną płaszczyznę pomiędzy wsią, a resztą społeczeństwa.  

– Mieszkańcy miast, mimo, że wielu z nich wywodzi się ze wsi, nie rozumieją wsi i nie doceniają jej tak, jak na to zasługuje. Stąd decyzja o stworzeniu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, pomiędzy Zamkiem Królewskim i Pałacem Prezydenckim miejsca, gdzie będzie widać i słychać polską wieś. Już impreza Dzień Kobiet na Ludowo pokazała, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne. W centrum miasta prezentowały się zespoły ludowe, zapachami kusiły przepyszne regionalne potrawy, a wzrok przyciągały stroje i rękodzieło ludowe. Wielką rolę w tym wydarzeniu, jak i w wielu innych organizowanych przez Instytut odegrały Koła Gospodyń Wiejskich. To one przekazują tradycje z pokolenia na pokolenie i Agata Kornhauser – Duda – „są animatorkami życia na wsi i to one łączą tradycje z nowoczesnością” – dodaje Instytut. Współpraca z KGW jest niezwykle cenna dla NIKiDW. Obie jednostki mają wspólny cel, jakim jest ukazanie wartości i piękna kultury ludowej.

– Zorganizowane dotąd wydarzenia, zasięg portalu internetowego folkodnowa.pl i postów udostępnianych przez Instytut w mediach społecznościowych pokazały, że mieszkańcy miast interesują się wsią i chcą ją lepiej poznać. Zaangażowanie samorządów, twórców i KGW udowadnia z kolei, że wieś chce być poznana, zrozumiana i doceniona tak, jak na to zasługuje. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma więc przed sobą kolejne lata solidnej, ale i niezwykle satysfakcjonującej i potrzebnej pracy – powiedział Karol Krajewski, p.o. dyrektora Instytutu.


Źródło: NIKiDW
Fot. NIKiDW
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 18:39