StoryEditor

Nowe zasady dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru dla KGW!

Koła gospodyń wiejskich przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości kobiet i poprawy warunków ich życia i pracy na wsi. Propagują także kulturę ludową i reprezentują interesy kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej. Warto śledzić zmiany związane z prowadzeniem ich działalności!

18.11.2024., 14:00h

Spis treści:

Wpis do Krajowego Rejestru – zmiany

Wpis do Krajowego Rejestru – nowe koło

Wpis do Krajowego Rejestru a ilość kół w miejscowości

22 października 2024 roku weszły w życie zmienione przepisy w ustawie o kołach gospodyń wiejskich. Według nowych zasad Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w ramach prowadzonego Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich powinna gromadzić dane o zrzeszeniu koła gospodyń wiejskich w:

  • gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych,
  • wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych,
  • Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Jak informuje ARiMR, koło gospodyń wiejskich, które działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) nie traci statusu społeczno-zawodowej organizacji rolników i pozostaje zrzeszone w:

  • gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku;
  • wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku albo działało jako samodzielne koło na podstawie regulaminu rejestrowanego w wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych;
  • Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku.

Wpis do Krajowego Rejestru – zmiany

Koła gospodyń wiejskich działające na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, w trakcie wypełniania pola nr 31 w sekcji VI wniosku o wpis koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, powinno podać dodatkowe informacje na temat tego, w jakim związku jest zrzeszone (gminnym, wojewódzkim albo krajowym). – Punkt w polu nr 31 nie jest zrzeszone w gminnym, wojewódzkim albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie dotyczy kół działających dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników – czytamy w serwisie gov.pl.

Przeczytaj także: Czy sami musimy sprzątnąć liście z drzewa sąsiada?

Wpis do Krajowego Rejestru – nowe koło

Koło gospodyń wiejskich, które nie jest wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i działa na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, może zostać wpisane do KRKGW, ale jest zobowiązane złożyć wniosek o taki wpis i jako cel zgłoszenia zaznaczyć: Wpis nowego koła gospodyń wiejskich, utworzonego na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich wraz z załącznikami.

Wpis do Krajowego Rejestru a ilość kół w miejscowości

Przypominamy także, że koła gospodyń wiejskich, które w dniu wejścia w życie ustawy o KGW – 29 listopada 2018 roku – prowadziły działalność na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub prawa o stowarzyszeniach mogą uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowości, w której siedzibę ma już inne koło.

Źródło: gov.pl

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 00:07