StoryEditor

W jaki sposób ARiMR kontroluje KGW?

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają swój prawdziwy renesans. Działają prężnie i ożywiają społeczności lokalne. Ich projekty podlegają kontroli. Jakiej?

13.08.2024., 10:00h

Spis treści:

ARiMR – zasady realizacji kontroli

ARiMR – kontrola KGW na miejscu

Kontrola KGW – rodzaje

KGW musi prowadzić dokumentację

Nadzorem nad działalnością kół gospodyń wiejskich w Polsce zajmuje się Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Chodzi o koła zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystko po to, aby skontrolować i zweryfikować, czy koła są zarządzane zgodnie z literą prawa, a zwłaszcza z Ustawą z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich.

ARiMR – zasady realizacji kontroli

Stwierdzenie prawidłowości działań podejmowanych przez KGW jest możliwe, ponieważ Prezes ARiMR może badać sprawozdania koła pod kątem ich rzetelności, kontrolować działalność koła i dokonywać przewidziane prawem czynności, by zapewnić rzetelne funkcjonowanie KGW.

image
KGW w Polsce
FOTO: Envato Elements

ARiMR – kontrola KGW na miejscu

W razie przeprowadzenia kontroli na miejscu jej wyniki są dokumentowane w protokole w formie pisemnej, a zarząd lub komitet założycielski KGW ma obowiązek poinformować koło o tych wynikach na najbliższym zebraniu członków KGW. Kontrola najczęściej dotyczy:

  • zweryfikowania zgodności działania kół gospodyń wiejskich z treścią ustawy o KGW,
  • poprawności wykorzystania, wydatkowania i rozliczenia wsparcia finansowego przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przeczytaj także: Zmiany w 800+. Kto straci dofinansowanie?

Kontrola KGW – rodzaje

W trakcie kontroli powinien być obecny reprezentant KGW lub pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo opatrzone datą wystawienia oraz podpisem reprezentantów. W razie wątpliwości koło może zgłosić uwagi do protokołu z kontroli lub przesłać je w formie pisemnej.

Koła Gospodyń Wiejskich chętnie ubiegają się o dofinansowania przyznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jednak z tych pieniędzy są zobowiązane rzetelnie się rozliczyć. Ponadto koła powinny spełniać wiele warunków wynikających z regulaminu. Wydawanie pieniędzy ze środków publicznych musi być skrupulatnie udokumentowane, a kwota pomocy finansowej odpowiednio rozliczona. Agencja może przeprowadzić kontrole zza biurka, na podstawie przesłanych dokumentów w wersji papierowej czy elektronicznej; w siedzibie KGW lub w miejscu realizacji poszczególnych zadań, np. na festynie. Kontrole odbywają się zarówno po zakończeniu zaplanowanych projektów, w trakcie ich realizacji, jak i po złożeniu sprawozdania (do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym koło gospodyń wiejskich rozliczyło pomoc za dany rok).

image

Ależ to były emocje – Olimpiada Kół Gospodyń Wiejskich we Włoszczowie przeszła do historii!

KGW musi prowadzić dokumentację

KGW ma obowiązek przechowywania dokumentów będących dowodem na rzetelne wydatkowanie pieniędzy, ponieważ ARiMR może przeprowadzić kontrolę w siedzibie KGW z wizytą zapowiedzianą – informując koło na 5-7 dni przed przyjazdem lub z wizytą niezapowiedziana. KGW powinno dysponować dokumentami potwierdzającymi przeprowadzenie projektów. Jest to dokumentacja finansowa, np. faktury wraz z potwierdzeniami płatności, uproszczona ewidencja przychodów i kosztów (UEPiK), a także dokumenty potwierdzające zrealizowanie zadań (zdjęcia z imprez, listy obecności ze szkoleń, notatki prasowe).

Źródło: gov.pl, Iwona Raszeja-Ossowska – poradnik, pt. Kontrola pomocy finansowej udzielanej Kołom Gospodyń Wiejskich. Jak się przygotować?

fot. envato elements

 

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. sierpień 2024 10:02