StoryEditor

Kombajny Case IH: jak rotorowy system omłotu sprawdza się w praktyce?

Jakie korzyści daje rotorowy system omłotu w zbiorze zbóż i kukurydzy? Sprawdź, co mówili praktycy o kombajnach Case IH i ich zastosowaniu w polskich gospodarstwach.

06.12.2024., 21:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak działa rotorowy system omłotu?
  • Różnice w życie i pszenżycie. Czy rotorowe kombajny mogą poprawić jakość materiału siewnego?
  • Doświadczenie operatora czy technologia – co ma większe znaczenie w omłocie nasion?
  • System Axial Flow a wyzwania omłotu grochu i łubinów w praktyce
  • Case IH Axial Flow też dobrze się sprawdza w kukurydzy
  • Rotorowy system omłotu a korzyści dla hodowców bydła opasowego
  • Bardzo ważny jest heder
  • Czy Axial Flow radzi sobie z omłotem na mozaikowatych glebach?

Spotkanie zorganizowane przez dealera marki Case IH, firmę Agrorami było przyczynkiem do dyskusji praktyków o rotorowym systemie omłotu Axial Flow. Wzięli w niej udział przedstawiciele krajowych spółek specjalizujących się w produkcji materiału siewnego, usługodawcy i rolnicy.

Zobacz też: Przygotowanie kombajnu na zimę: które elementy trzeba zdemontować?

Jak działa rotorowy system omłotu?

Historia kombajnów Case IH z rotorowym systemem omłotu Axial Flow od zawsze związana była w Polsce z produkcją materiału siewnego. Potwierdza to przedstawiciel spółki Danko, do której pierwsze czerwone kombajny trafiły niemal przed trzydziestoma laty.

Przedstawiciel spółki Danko wskazuje, że osiowy system omłotu z pojedynczym rotorem dobrze sprawdza się w omłocie materiału siewnego zbóż. Wynika to z faktu, że ziarno nie jest wybijane z kłosów przez cepy na klepisku, jak ma to miejsce w konwencjonalnych kombajnach, a jest wycierane kłos o kłos i słomę podczas przemieszczania na długim rotorze.

Różnice w życie i pszenżycie. Czy rotorowe kombajny mogą poprawić jakość materiału siewnego?

Podobnymi spostrzeżeniami podzielił się przedstawiciel Hodowli Roślin Smolice. Zalety rotorowego systemu omłotowego przekładają się bezpośrednio na wybijanie w mniejszym stopniu zarodków w ziarnie i mniejszą ilość pokruszonego ziarna. Jak zauważył specjalista różnica w sile kiełkowania materiału siewnego zbieranego kombajnem rotorowym i z konwencjonalnym system omłotu może wynosić nawet 6 – 8%. Dotyczy to zwłaszcza żyta i pszenżyta. Jednak specjalista ze Smolic wyraźnie podkreślił, że zauważalne jest to wyłącznie w niektórych odmianach i przy specyficznych warunkach zbioru np. przy bardzo niskiej wilgotności ok. 10%. 

Doświadczenie operatora czy technologia – co ma większe znaczenie w omłocie nasion?

Jak podkreślił przedstawiciel hodowcy ze Smolic, najwięcej w kwestii poprawnego omłotu wysokiej jakości materiału siewnego leży po stronie operatora. To na jego odpowiedzialności spoczywa zmiana ustawień pomiędzy poszczególnymi odmianami nawet w obrębie tego samego gatunku, oraz zmiana ustawień w ciągu dnia wraz ze spadającą wilgotnością omłacanego materiału. Dlatego do zbioru plantacji nasiennych doświadczeni operatorzy są na wagę złota.

System Axial Flow a wyzwania omłotu grochu i łubinów w praktyce

Przedstawiciel ze Smolic wskazywał na zalety systemu omłotu Axial Flow również przy zbiorze grochu i łubinów. Jak podkreślił, w przypadku zbioru tych gatunków jeszcze większe znaczenie ma wilgotność podczas omłotu. Dlatego często podczas żniw kombajny wjeżdżają w plantacje nasienne grochu i łubinu nawet o 5 godzinie nad ranem. Zbieranie tych gatunków przy zbyt niskiej wilgotności całkowicie dyskwalifikuje je na materiał siewny, ze względu na dużą ilość połówek.

Case IH Axial Flow też dobrze się sprawdza w kukurydzy

Kombajny Case IH z osiowym systemem omłotu Axial Flow powstały w USA głównie z myślą o omłocie kukurydzy. Zalety tej technologii zbioru w kukurydzy dostrzegają także usługodawcy w naszym kraju. Jeden z nich prowadzi również skup kukurydzy mokrej i zajmuje się jej suszeniem. Przed laty zauważył, że kukurydza dostarczana na skup przez jednego z rolników nie była pokruszona. Po prostu pod przewoźną suszarnią nie gromadziły się odpady pokruszonego ziarna.

Okazało się, że kukurydza ta zbierana była kombajnem Case IH. To skłoniło usługodawcę przed kilkoma laty do kupna używanego kombajnu Case IH 2388. Od niedawna w pracach żniwnych wspomaga go drugi kombajn Case IH 6150, który został zakupiony jako nowy od dealera Agrorami.

image
Przedstawiciel spółki Danko wskazuje, że osiowy system omłotu z pojedynczym rotorem dobrze sprawdza się w omłocie materiału siewnego zbóż.
FOTO: Dawid Konieczka

Rotorowy system omłotu a korzyści dla hodowców bydła opasowego

Kolejny z usługodawców prowadzi również opas bydła. Z jego obserwacji wynika, że słoma, która po rotorowym systemie omłotu jest bardziej pokruszona, lepiej sprawdza się jako ściółka. Balot słomy pozbawiony siatki wrzucany jest do kojca ładowarką teleskopową. Dzięki temu, że jest krótsza i bardziej rozdrobniona, zwierzęta rozścielają słomę bez problemu. Wcześniej, gdy wrzucał słomę po kombajnie klawiszowym, byki bardzo często odsuwały go pod ścianę kojca lub wyrzucały na zewnątrz.

Poza tym obornik z bardziej pokruszonej słomy ładowany jest bezpośrednio z kojców na rozrzutnik i trafia pole. Maszyna z poziomymi walcami tnącymi i talerzami rozrzucającymi bez problemu radzi sobie ze świeżym obornikiem. 

Bardzo ważny jest heder

Z kolei jeden z rolników podniósł w dyskusji argument, że rotorowe kombajny gubią zboże, gdy nie są wystarczająco obciążone. Z jego doświadczenia wynika, że na polach z niższym plonem trzeba po prostu zmniejszyć szczelinę na klepisku. Poza tym rolnik wskazał, że bardzo ważnym punktem podczas kupna kombajnu jest odpowiednie dobranie szerokości hederu do kombajnu i plonów, jakie uzyskiwane są w gospodarstwie.

Oczywiście wypełnienie rotora na polach z mniejszym plonem można regulować wyższą prędkością zbioru, ale to z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia ON. Jego zdaniem szerszy heder to klucz do zbioru bez strat i ze znacznie niższym spalaniem ON.

image

Nowa seria LS MT9. Czy Europa zobaczy najmocniejsze ciągniki z Korei?

Czy Axial Flow radzi sobie z omłotem na mozaikowatych glebach?

Drugi z rolników, który z kombajnów Case IH korzysta już od ponad 20 lat zauważył, że osiowy system omłotu Axial Flow dobrze sprawdza się podczas omłotu pszenżyta na mozaikowatych glebach. W jego gospodarstwie na jednym polu bonitacja gleb zmienia się w przedziale od IIIa do VI klasy. Rolnik zauważa, że w takich warunkach cienkie ziarno z cienkich kłosów jest dokładnie wymłócone, a dorodne ziarno z lepszych fragmentów pola nie jest uszkodzone.  

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2024 11:37