StoryEditor

Massey Ferguson IDEAL 7 - praca w zmiennych warunkach

Kombajny IDEAL to nowość koncernu AGCO. Aktualnie w Polsce pracują 3 czarne kombajny, najmniejszy z nich IDEAL 7 to Massey Ferguson, dwie większe tj. IDEAL 8 i IDEAL 9 to maszyny z logo Fendt.
09.08.2020., 07:08h

Na pokazie w północnej Wielkopolsce pracował Massey Ferguson IDEAL 7 wraz z hederem PowerFlow o szerokości 7,7 m. Łan pszenicy przeznaczony do zbioru w czasie pokazu był bardzo zróżnicowany, miejscami występowało w nim zachwaszczenie. Pokazowy kombajn zbierał bez problemu średnio ok. 32 t pszenicy w ciągu godziny. Średni plon oscylował zaledwie w granicach 5,6 t/ha.

Maszyna pokazowa Massey Ferguson to najmniejszy kombajn IDEAL 7, który napędzany jest siedmiocylindrowym silnikiem AGCO Power o pojemności 9,8 l i mocy maksymalnej 336 kW/451 KM. To co wyróżnia kombajn IDEAL 7 to młocarnia z pojedynczym rotorem (długość 4,84 m, średnica 600 mm), w większych kombajnach IDEAL 8 i IDEAL 9 pracują dwa rotory.

Pierwszym elementem w układzie omłotowym jest poprzeczny bęben zasilający, którego prędkość jest zsynchronizowana z obrotami rotora. Zawsze wynoszą one 70% prędkości rotora. Na  rotorze wydzielone są sterfy: pierwsza odpowiada za zasilanie, następna to sekcja omłotowa z wzdłużnie ułożonymi ośmioma cepami, dalej strefa separacji o długości niemal 2,5 m. W części separacji łopatki ułożone są na rotorze w kształcie helisy, dzięki temu w suchych warunkach słoma nie zostanie pokruszona, ostatnia strefa wyładunku na pokos lub rozdrabniacz słomy.

Pod strefą omłotu znajdują się 4 wymienne klepiska. Z jednej strony są one mocowane na hakach, z drugiej przymocowane są na 2 śrubach. Zapewnia to szybką wymianę klepiska np. do zbioru kukurydzy czy soi.

Pod sekcją rotora odpowiedzialnego za separację znajduje się półka IDEAL Balance, na którą trafiają wydzielone ze słomy ziarna. Specjalnie wyprofilowany kształt półki odpowiada za równomierne rozłożenie ziarna na podsiewaczu, a następnie na sitach. Zadaniem producenta zapewnia to równomierne obciążenie podsiewacza i całego zespołu czyszczącego, dlatego w kombajnach IDEAL nie występuje układ poziomowania sit. Do pracy na dużych pochyłościach dostępny jest kombajn ParaLevel z poziomowaną osią.

Układ czyszczący składa się z podsiewacza, półki przedłużającej podsiewacz, sita górnego i dolnego. Szerokość sit jest taka sama jak wnętrza kombajnu czyli 1,4 m. To nie wiele, jednak taka szerokość zapewnia dobre przewietrzanie sit. Im sita są szersze trudniej doprowadzić do ich brzegów wystarczający strumień powietrza do oczyszczenia ziarna. Za to długość sit w IDEAL 7 wynosi aż 2 m. Tak długie sita zmniejszają ryzyko wydmuchnięcia ziarna poza kombajn.

Każdy IDEAL może być wyposażony w IDEAL Harvest, czyli układ wspomagający kombajnistę. Jego elementy składowe to czujnik ilości masy w przenośniku pochyłym, czujniki wilgotności i ilości plonu, kamera skanująca ziarno i akustyczne czujniki pod rotorem w przedniej i tylnej części, a także pod sitami. Zadaniem czujników jest rozpoznanie ziarna od zanieczyszczeń. Dzięki temu układ wie w jakiej części rotora ile spada ziarna

Na podstawie tych odczytów oraz strategii zbioru kombajn będzie automatycznie dopasowywał ustawienia zbioru. Na początku pracy kombajnista ustawia kombajn system później koryguje te nastawy w zależności od warunków na polu. Dzięki temu można zwiększyć wydajność zbioru, przy zachowaniu wskazanych wcześniej strat i czystości ziarna.

Przed rozpoczęciem pracy trzeba określić priorytety zbioru tj. maksymalne straty, ilość połamanych ziaren i ilość zanieczyszczeń. Priorytet zbioru można zmieniać nie tylko z kombajnu, ale także z tabletu. Kombajn cały czas wysyła sygnał WiFi, zarządca gospodarstwa może na polu za pomocą tabletu zmienić priorytet zbioru.

Każdy IDEAL ma w standardzie układ telemetryczny, czujnik wilgotności i ilości plonu. Gdy dokupi się nawigację będzie można przygotowywać kompletną mapę plonu. Gdy maszyna będzie wyposażona w rozdrabniacz z elektrycznymi deflektorami kombajn będzie starał się na klinach rzucić rozdrobnioną słomę tam gdzie jest aktualnie następuje zbiór.

Zbiornik ziarna w IDEAL 7 ma pojemność 11 500 l, prędkość wyładunku wynosi  140 l/sek. Opróżnienie pełnego zbiornika zajmuje mniej niż 2 min. Ciekawą cechą zbiornika w IDEAL są hydraulicznie opuszczane zasłony na ślimakach wyganiających ziarno. W czasie zbioru zasłony są zawsze opuszczone, gdy włączymy wyładunek ziarna najpierw uruchamia się ślimak w rurze a następnie unoszą się osłony. Dzięki temu ślimak ma lekki start, nie uruchamia się pod obciążeniem. Poza tym w czasie wyładunku można regulować położenie zasłon i zmieniać szybkość wyładunku. Można zakończyć wyładunek gdy zbiornik wypełniony jest np. do połowy.  Na końcu jest zapadka, która domyka rurę po jej złożeniu.

Pod lewą osłoną znajduje się przekładnia główna Drive Center, która ustawiona jest w osi wału silnika. Przekazuje ona napęd na hydrostat, heder, rotor i rurę do wyładunku ziarna.  Wbudowane są niej dwa sprzęgła hydrauliczne, jedno do włączania hederu, drugie do rotora. W IDEAL nie ma luźnych pasów, które są napinane gdy włącza się dany podzespół. Dzięki temu rozwiązaniu młocarnia i heder mają miękki start. Na czas włączania młocarni kombajn zawsze automatycznie obniża obroty silnika do jałowych.

W kombajnie IDEAL do przeniesienia napędu jest tylko 13 pasów i 1 łańcuch, pasy nie nachodzą na siebie, więc ich wymiana jest szybka.

Opcjonalnie każdy kombajn może być wyposażony w wariator do napędu hedera, czyli zmienną prędkość np. do przystawek do kukurydzy. Rewers hedera obsługiwany jest hydraulicznie. IDEAL ma także hydrauliczny rewers rotora.

Każdy kombajn może mieć rozrzutnik plew, pokazowy kombajn IDEAL 7 miał elektryczną regulacje ustawienia rozrzutnika z kabiny. Kombajnista decyduje czy plewy mają być wrzucane do rozdrabniacza, czy na bok kombajnu. Rozdrabniacz w kombajnach IDEAL jest elektrycznie przesuwany, gdy słoma odkładana jest na pokos rozdrabniacz jest odsunięty do tyłu. Poza tym rozrzutnik plew jest odchylany na bok, co zapewnia dobry dostęp do sit.

Pakiet chłodnic jest zabudowany, nie trzeba ich dmuchać po każdym dniu pracy.  Wentylator chłodnicy z torem krzywkowym zmienia ciąg powietrza, co zapewnia okresowe przedmuchanie chłodnic w czasie pracy. Odbywa się to automatycznie, gdy wzrośnie temperatura cieczy chłodzącej silnik, także cyklicznie np. co 5 min. Można także ręcznie uruchomić przedmuchanie chłodnic.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 11:24