StoryEditor

Polska 20 lat w UE: jak zmieniły się maszyny rolnicze i gospodarstwa?

Jeszcze w 2000 roku w polskich gospodarstwach dominował mało wydajny i dość awaryjny sprzęt. Wystarczyło 20 lat solidnego wsparcia w modernizacji gospodarstw. Jakimi maszynami pracujemy obecnie?
01.05.2024., 07:00h

Polski rynek ciągników rolniczych

Rynek ciągników rolniczych jest zwierciadłem kondycji całej branży, bo zależy od koniunktury w rolnictwie, poziomu technologicznego w przemyśle maszyn rolniczych oraz od ich relacji do cen skupu produktów rolniczych. Powyższy wykres doskonale prezentuje dynamikę rynku wskutek realizacji programów przedakcesyjnych, np. SAPARD, a później "Modernizacji gospodarstw" z PROW. Nowoczesny ciągnik jest bramą do rozwoju gospodarstwa, bo pociąga za sobą konieczność zakupu dalszego wyposażenia, dlatego wraz z upływem lat rynek nowych ciągników malał, bo środki z dotacji wykorzystywano na wymianę maszyn towarzyszących.

Potężne wsparcie unijne

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 13:50