StoryEditor

Ropa oferuje „Dzika”

Firma znana z samojezdnych kombajnów buraczanych wprowadza na rynek sprzęt do zbioru ziemniaków Keiler II, czyli Dzik II.
24.08.2016., 12:08h

Jak informuje spółka KMK Agro z Brodowa k. Środy Wlkp., Ropa pokazała kombajn do zbioru ziemniaków. To duża i wydajna maszyna z kilkoma interesującymi rozwiązaniami technicznymi.
Jednym z celów producenta było zachowanie stabilności sprzętu, co uzyskano przez teleskopowo rozsuwaną oś. W transporcie ma ona szerokość 3 m, a podczas pracy 3,5 m.

Kombajn napędzany z ciągnika ma własną pompę hydrauliczną, która zasila cały układ w maszynie. Umożliwia to bardzo szeroki zakres regulacji prędkości poszczególnych taśm i elementów roboczych. Jeśli WOM dostarczy 450–1000 obr./min, to obroty wyorywacza pozostają na stałym poziomie. Zastosowanie regulowanych bezpieczników hydraulicznych zabezpiecza taśmy odsiewające przed mechanicznym uszkodzeniem w przypadku przedostanie się na nie twardych przedmiotów.

Rozstaw rzędów wynosi od 750 mm do 900 mm. Cztery tarcze wyorujące dopasowuje się bezstopniowo do danego rozstawu. Podbieranie redlin ziemniaków wspomagają dwa bębny, a dwie rolki wciągające łęciny, zapewniają bezproblemowe jej odprowadzanie.

Pojemność zbiornika to ok. 7500 kg. Wysokość opróżniania wynosi 4250 mm. Napęd taśmowej podłogi regulowany jest bezstopniowo. Zbiornik może być wyposażony w przegub redukujący wysokość upadku ziemniaków przy przeładunku na przyczepę.

W standardowym wyposażeniu jest poziomowanie kombajnu, hydrauliczna podpora, hydrauliczne sterowanie osią wraz z automatycznym powrotem do jazdy na wprost i hydraulicznie napędzana tarcza odcinającą łęciny. Szerokie ogumienie stosowane w standardzie (750/60 R 30,5) ogranicza nacisk na podłoże. W opcji można zamówić opony 800/45 R 30,5. Dostępny jest też dach dla osób pracujących na kombajnie i monitor dla traktorzysty wraz z zestawem kamer. Maszyna może znajdować środki redlin ziemniaków i mieć hydrauliczną regulację głębokości.

Sterowanie kombajnem odbywa się za pomocą ISOBUS, a do jego obsługi służy konsola przy stole sortownika. Wyposażenie obejmuje m.in. oddzielne pokrętło regulujące prędkości taśmy sortownika. Kombajn Keiler II będzie można zobaczyć w Bednarach na stoisku firmy KMK.
opr. jj

Fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. styczeń 2025 12:16