StoryEditor

Grozi nam klęska głodu? Macron proponuje plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

Zwiększenie produkcji żywności, zmniejszenie barier handlowych, unikanie niedoborów - prezydent Francji Emmanuel Macron chce działać w obliczu zbliżającej się klęski głodu.
31.03.2022., 14:03h

Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się za podjęciem środków ostrożności na szczeblu międzynarodowym na wypadek klęski głodu spowodowanej wojną w Ukrainie. Na spotkaniu grupy G7 w zeszłym tygodniu Macron zaapelował o stworzenie odpowiedniego planu awaryjnego na poziomie UE i G7. Wezwał Rosję, by zezwoliła na zasiewy w Ukrainie, gdyż w przeciwnym razie wojna nieuchronnie doprowadzi do klęski głodu w ciągu 12-18 miesięcy, zwłaszcza w Afryce Północnej.

Rozszerzenie produkcji żywności

Zdaniem francuskiego przywódcy Unia Europejska i Unia Afrykańska powinny podjąć inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, aby przygotować się na wypadek kryzysu. W miarę możliwości należy unikać niedoborów i ograniczać wzrost cen. Powinno się do tego przyczynić m.in. zobowiązanie do nienakładania ograniczeń eksportowych na towary rolne. Macron chce również zobowiązać kraje produkujące żywność do współpracy w celu zwiększenia produkcji i zapewnienia sprawiedliwego podziału żywności.

Nie należy ograniczać handlu

Przywódcy państw grupy G7 zapowiedzieli, że będą konsekwentnie wykorzystywać wszystkie instrumenty i mechanizmy finansowania, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i uczynić sektor rolniczy odpornym na zmiany klimatu i cele środowiskowe. Uwzględnione zostaną potencjalne zakłócenia w produkcji rolnej i handlu.

- Unikać zakazów eksportu i innych środków ograniczających handel, utrzymywać otwarte i przejrzyste rynki - czytamy w deklaracji końcowej.

UE i USA podwajają pomoc żywnościową

We wspólnym oświadczeniu UE i Stany Zjednoczone zobowiązały się do zdwojenia wysiłków na rzecz zapewnienia bezpośredniej pomocy żywnościowej i innych form wsparcia. Celem jest przeciwdziałanie pogłębianiu się światowego kryzysu żywnościowego. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczą na ten cel równowartość prawie 10 mld euro w ramach programu "Wyżywienie w przyszłości" i swoich zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Zgodnie z deklaracją, UE przewidziała co najmniej 2,5 mld euro na międzynarodową współpracę w zakresie wyżywienia w latach 2021-2024.

Oprac. Na podstawie AgE

Fot. www.topagrar.com

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:47