Po rozpoczęciu wojny jednym z głównych problemów w Ukrainie były zniszczenia spowodowane masowymi atakami rakietowymi, które dewastowały nie tylko infrastrukturę ukraińskich miast i wsi, ale również gospodarstwa i silosy do przechowywania produktów rolnych. Co więcej, zniszczone drogi uniemożliwiły niektórym rolnikom dowóz plonów do magazynów.
To spowodowało wzrost zainteresowania specjalnymi rękawami przeznaczonymi do przechowywania zbóż. Rękawy do przechowywania ziarna mają postać długich worków polietylenowych, które mogą pomieścić do 200 tys. ton zboża. Ziarno można przechowywać bezpośrednio na polach.
Ukraińcy dostaną ponad 25 tys. rękawów zbożowych
Jeszcze w czerwcu ukraińskie ministerstwo rolnictwa zwróciło się do społeczności międzynarodowej z prośbą o udostępnienie sprzętu do tymczasowego magazynowania. Obecnie ponad 268 rolników z jedenastu obwodów już otrzymało łącznie 6 tys. rękawów zbożowych. Ten program realizowany jest we współpracy rządów Kanady, Japonii, FAO oraz australijskiej organizacji charytatywnej Minderoo Foundation. W najbliższych dniach rozpocznie się dystrybucja w pozostałych regionach Ukrainy.
- Łącznie 1 488 ukraińskich producentów rolnych otrzyma przydzielonych im 25 401 rękawów – czytamy w komunikacie Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy.
Przed wybuchem wojny na pełną skalę Ukraińcy dysponowali pojemnościami magazynowymi na poziomie około 75 mln ton.
Mleczarstwo wspiera mleczarstwo
Oprócz tego Ukraina dostaje wsparcie nie tylko na zboże. Ponad 150 gospodarstw mlecznych zlokalizowanych w najbardziej dotkniętych wojną obwodach otrzymało niezbędne produkty higieniczne do produkcji mleka w ramach szwajcarskiego projektu humanitarnego, którego budżet wynosi 2,5 mln franków (około 2,58 mln dolarów).
Jak wspomniano w zawiadomieniu ministerstwa rolnictwa Ukrainy, celem projektu koordynowanego przez Ambasadę Szwajcarii w Ukrainie jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a szczególnie poprzez poprawę dostępu ludności Ukrainy do bezpiecznych produktów mlecznych wysokiej jakości. Dlatego ważnym warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej higieny produkcji i przechowywania mleka oraz zdrowia zwierząt.
Na ten moment to wsparcie „mleczne” otrzymały obwody: czernichowski, sumski oraz kijowski. Ale ze względu na utratę zwierząt gospodarskich w związku z działaniami wojennymi pojawiła się możliwość przekierowania pozostałych środków do innego regionu, który nie tak dawno został wyzwolony z okupacji i szczególnie potrzebuje odnowienia – obwód charkowski.
Trzeba podkreślić, że właśnie te 4 obwody w czasach przedwojennych zapewniały ponad 30% mleka i były kluczowymi dostawcami mleka do przetwórstwa.
Na podst. Minderoo Foundation, Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy
mkh
Fot. archiwum top agrar Polska / fot. poglądowe