Rosja twierdzi, że jest to część ćwiczeń wojskowych, ale eksperci uważają, że jest to próba zastraszenia państw sąsiadujących z Morzem Czarnym, takich jak Ukraina, Gruzja, Rumunia i Turcja.
Ukraina nie daje się zastraszyć i utrzymuje korytarz humanitarny
Mimo rosyjskiej agresji, Ukraina nie rezygnuje ze swojej roli w utrzymaniu korytarza humanitarnego przez Morze Czarne. Według informacji podanych przez Agroportal Ukraina w samym wrześniu wyeksportowała drogą morską ponad 3 miliony ton produktów rolnych, głównie zboża.
Taki wynik był możliwy dzięki współpracy z innymi państwami, takimi jak Rumunia, Bułgaria i Turcja, które zapewniają bezpieczne przejście statków ukraińskich przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów zboża na świecie, a Morze Czarne jest kluczowym szlakiem transportowym dla tego sektora.
Korytarz humanitarny jest ważny dla stabilności regionu
Korytarz humanitarny przez Morze Czarne jest nie tylko źródłem dochodu dla Ukrainy i innych państw nadczarnomorskich, ale także ważnym elementem stabilności regionu. Dzięki niemu możliwe jest dostarczanie pomocy humanitarnej do krajów dotkniętych konfliktami lub kryzysem, takich jak Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, kraje Bliskiego Wschodu. Korytarz humanitarny jest także sposobem na wzmocnienie więzi między państwami i przeciwstawienie się rosyjskiej dominacji w regionie. Dlatego ważne jest, aby wspierać i chronić ten korytarz przed prowokacją ze strony Rosji.
Mkh na podst. Agroportal, Siły Obrony Południa Ukrainy/Telegram