Jak podaje czeskie radio rolnik z regionu opawskiego w północno-wschodnich Czechach dokonał niezwykłego odkrycia podczas zbioru buraków. Wydobył z ziemi złoty pas z epoki brązu. Rolnik, gdy tylko odkrył skarb od razu skontaktował się z archeologami z Muzeum Śląskiego w Opawie. Eksponat trafi do Muzeum w Bruntál najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.
Jiří Juchelka, kierownik działu archeologii, mówi, że gdy tylko zobaczył zdjęcie złotego przedmiotu, wiedział, że jest to coś wyjątkowego. Kawałek złota ma około 50 cm. Początkowo twierdzono, ze to fragment tiary, jednak po zbadaniu okazało się, że to raczej fragment paska.
Ozdobny pas
- Jest ozdobiony wypukłymi koncentrycznymi okręgami i zakończony zapięciami w kształcie róż na końcach. Pasy były wtedy wykonane ze skóry i były przymocowane do przedniej części. Został pognieciony, gdy znalazł go znalazca, prawdopodobnie w wyniku działalności rolniczej, więc cudem jest tak dobrze zachowany. Może brakować kilku drobnych części, ale poza tym jest w idealnym stanie – komentuje archeolog.
Cienka blaszka paska wykonana jest głównie ze złota, srebra i domieszką miedzi i żelaza. Wstępnie archeolodzy ustalili, że przedmiot może pochodzić z XIV w. p.n.e., jednak będą konieczne dalsze badania, aby ustalić dokładny wiek przedmiotu.
- Prawdopodobnie należał do kogoś o wysokiej pozycji w społeczeństwie, ponieważ przedmioty o takiej wartości były wtedy rzadko produkowane. Dlatego mówimy o kimś bardziej szanowanym. Chociaż wartość pieniężna pasa nie została jeszcze ustalona, jest już jasne, że obiekt ma nieobliczalną wartość kulturową i historyczną – mówi konserwatorka muzeum.
- Takie obiekty rzadko znajdują się nawet podczas wykopalisk, więc jest to naprawdę wyjątkowe odkrycie nie tylko w naszym regionie, ale w całych Czechach. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z najcenniejszych obiektów, które będzie można oglądać w naszym muzeum – cieszą się właściciele muzeum w Bruntale.
Polskie skarby w polu
Polscy rolnicy najczęściej znajdują niewybuchy i części rozbitych podczas II wojny światowej samolotów i bombowców. Jednak dwa lata temu, w Słuszkowie koło Kalisza rolnik na polu kukurydzy znalazł skarb, którego wiek szacuje się na około XI – XII wiek. Wewnątrz skrzyni znaleziono 6,5 tys. srebrnych monet ułożonych w sakiewkach, dwie obrączki i dwa pierścionki.
Oprac. dkol na podst. radio.cz/Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Fot. Envato Elements