W kwietniu 2024 roku po intensywnym dochodzeniu europejskie organy ścigania przeprowadziły skoordynowaną akcję przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej oskarżonej o prowadzenie masowego oszustwa inwestycyjnego znanego jako JuicyFields.
Działania te, wspierane przez Europol i Eurojust, doprowadziły do aresztowania 9 osób podejrzanych i przeszukań aż w 11 krajach. Zatrzymani to mieszanka obywateli różnych narodowości, w tym Rosjan, Holendrów, Niemców, Łotyszy, Maltańczyków, Jordanów, Amerykanów, Wenezuelczyków, a także Polaków.
Fałszywe inwestycje w konopie: Odkrycie schematu Ponziego
Grupa ta, działająca od początku 2020 roku do lipca 2022 roku, wykorzystywała platformy internetowe do promowania fałszywych możliwości inwestycyjnych w uprawę konopi indyjskich. Oferowali „e-uprawę” z minimalną inwestycją początkową w wysokości 50 EUR, obiecując inwestorom wysokie zyski z legalnej sprzedaży marihuany medycznej. Jednak w rzeczywistości była to klasyczna piramida finansowa, znana również jako schemat Ponziego, w której środki od nowych inwestorów służyły do wypłacania zysków wcześniejszym uczestnikom.
Fałszywa inwestycje w leganą marihuanę
„Firma rolnicza” uczestniczyła w różnego typu wydarzeniach i targach rolniczych, wykorzystując kampanie reklamowe w celu zapewnienia zaufania i przyciągnięcia klientów. Dodatkowo stworzyła sieć biur fizycznych w różnych miastach Europy, z których obsługiwała inwestorów i organizowała wizyty na plantacjach prawdziwej legalnej marihuany, które rzekomo były partnerami tej firmy. Natomiast te plantacje, zlokalizowane w Kolumbii, Danii i Portugalii, miały podpisaną umowę z platformą oszustów, gdzie wyświetlano swoje reklamy, ale nigdy nie doszło do prawdziwych inwestycji w ich uprawy.
W lipcu 2022 roku, gdy liczba nowych inwestorów przestała wystarczać na pokrycie wypłat, przestępcy zniknęli, zamrażając aktywa i uniemożliwiając dostęp do kont. Szacuje się, że ofiarami oszustwa stało się około 186 tysięcy osób, a łączne straty mogą wynosić nawet 645 milionów euro.
Międzynarodowa operacja zatrzymania oszustów: Współpraca policji 28 krajów
Operacja wykrycia i zatrzymania gangu przestępczego była wynikiem współpracy 28 krajów, w której kluczową rolę odegrały niemiecka i hiszpańska policja, francuska żandarmeria oraz inne organy ścigania z krajów UE i spoza niej. Wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z siedzibą w Eurojust skupił się na zebraniu dowodów cyfrowych, co umożliwiło zidentyfikowanie i aresztowanie podejrzanych.
Główny podejrzany to obywatel Rosji
Jak wynika z danych Europol, jeden z głównych podejrzanych – obywatel Rosji – został zatrzymany na Dominikanie, gdzie władze lokalne współpracowały z hiszpańskimi śledczymi i specjalistami Europolu. Akcja ta doprowadziła do zajęcia majątku podejrzanego, w tym luksusowych pojazdów, dział sztuki, gotówki, nieruchomości oraz kryptowalut.
Według mediów dominikańskich organy ścigania zatrzymali Sergeya Berezina (lub Paul Bergholts), który już w poniedziałek 15 kwietnia wylądował w siedzibie Sądu Najwyższego kraju w sprawie ekstradycji. Natomiast według jego deklaracji lokalnym mediom Rosjanin te oskarżenia uważa za błędne i spodziewa się sprawiedliwego procesu.
Mkh na podst. Europol, Noticias Sin, Dairio Libre, Cronica Balear, Reuters