W przypadku soi obserwujemy wzrost powierzchni jej uprawy, co cieszy, ale warto pamiętać, że roślina ta musi mieć stworzone odpowiednie warunki do brodawkowania i wiązania azotu. Dlatego też wielu rolników uprawiających ją po raz pierwszy nie jest zadowolonych, bo ich rośliny słabo brodawkowały – mówił Ferenc Kornis z N.U. Agrar podczas naszych tegorocznych seminariów uprawowych. Podkreślał, że podstawą powinno być równomierne rozłożenie roślin na polu, więc powinno się wyjść od normy wysiewu. O plonie bowiem decydować będzie to, ile nasion możemy wytworzyć na każdym metrze kwadratowym. Pytanie, czy mamy to zrobić przez wysoką obsadę roślin, czy mniejszą, ale z większą obsadą strąków.
Niuanse agrotechniczne zawsze mogą zdecydować o plonowaniu roślin. Soja i kukurydza reagują wyjątkowo negatywnie na glebę o kiepskiej strukturze, która nie tylko może pogorszyć wschody, ale też dostępność składników, zwłaszcza fosforu.
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Błędy w uprawie soi i kukurydzy. Jak ich uniknąć?
Kukurydza i soja jako gatunki ciepłolubne mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi chociażby o uprawę gleby czy termin siewu. Na tych etapach można popełnić kilka błędów. Jak ich uniknąć?