StoryEditor

Błędy w uprawie soi i kukurydzy. Jak ich uniknąć?

Kukurydza i soja jako gatunki ciepłolubne mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi chociażby o uprawę gleby czy termin siewu. Na tych etapach można popełnić kilka błędów. Jak ich uniknąć?
22.03.2023., 12:03h

W przypadku soi obserwujemy wzrost powierzchni jej uprawy, co cieszy, ale warto pamiętać, że roślina ta musi mieć stworzone odpowiednie warunki do brodawkowania i wiązania azotu. Dlatego też wielu rolników uprawiających ją po raz pierwszy nie jest zadowolonych, bo ich rośliny słabo brodawkowały – mówił Ferenc Kornis z N.U. Agrar podczas naszych tegorocznych seminariów uprawowych. Podkreślał, że podstawą powinno być równomierne rozłożenie roślin na polu, więc powinno się wyjść od normy wysiewu. O plonie bowiem decydować będzie to, ile nasion możemy wytworzyć na każdym metrze kwadratowym. Pytanie, czy mamy to zrobić przez wysoką obsadę roślin, czy mniejszą, ale z większą obsadą strąków.


Niuanse agrotechniczne zawsze mogą zdecydować o plonowaniu roślin. Soja i kukurydza reagują wyjątkowo negatywnie na glebę o kiepskiej strukturze, która nie tylko może pogorszyć wschody, ale też dostępność składników, zwłaszcza fosforu. 

Jak pokazuje doświadczenie, najlepsze plony doradcy z N.U. Agrar uzyskali przy obsadzie 1250 strąków/m2 (tab. 1.). Przy obsadzie 60 roślin/m2 oznacza to, że na każdej roślinie musi się znajdować 21 str...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 16:43