Część punktów zaprzestała już skupować zboże z poprzednich żniw i przygotowuje się na nowe zbiory. Te, które nadal kupują oferują aktualnie następujące ceny:
- pszenica konsumpcyjna od 620 (woj. świętokrzyskie) do 730 zł/t netto (woj. pomorskie),
- pszenica paszowa od 560 (woj. łódzkie) do 670 zł/t netto (woj. pomorskie),
- żyto od 430 (woj. łódzkie) do 510 zł/t netto (woj. zachodniopomorskie),
- pszenżyto od 420 (woj. dolnośląskie) do 550 zł/t netto (woj. pomorskie),
- jęczmień od 440 (warmińsko-mazurskie) do 550 zł/t netto (woj. lubuskie).
Na niezmiennym poziomie cenowym utrzymuje się suche ziarno kukurydzy. Można za nie otrzymać od 470 (woj. dolnośląskie) do 580 zł/t netto (woj. mazowieckie).
Interesująca rolników szczególnie pszenica konsumpcyjna osiągnęła pułap 700 zł/t także w województwach lubuskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Jej rosnące ceny mogą być spowodowane informacjami o prognozowanych mniejszych plonach wywołanych suszą w Zachodniej Europie. Także przewidywania Międzynarodowej Rady Zbożowej określają tegoroczne światowe zbiory zbóż na poziomie niższym o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to jednocześnie, że w sezonie 2015/2016 prawdopodobnie zużycie zbóż będzie większe niż ich produkcja.
Na krajowym rynku jest mała podaż ziarna z poprzedniego sezonu co także wpływa na korektę cen. Zakłady produkcyjne nie mogą w pełni bazować na świeżym ziarnie, dlatego też rośnie zainteresowanie zbożem z 2014 r. Firmy chętnie dogadują się z rolnikami chcąc zmagazynować jak najwięcej surowca na bieżące zużycie do produkcji mąki i pasz. jd
Sonda zbożowa portalu topagrar.pl – sprawdź aktualne ceny skupu w kraju!