Na naszej cenowej mapie przybywa punktów skupu, które już wstrzymały się z przyjmowaniem ziarna. Powodem jest albo przerwa technologiczna albo chęć pozbycia się zmagazynowanego z wcześniejszych zakupów ziarna przed nowymi zbiorami. A te już za kilka tygodni. Susza w wielu rejonach Polski przyśpieszy tegoroczne zbiory i, niestety, wpłynie na obniżenie plonów. Na razie trudno jednak oszacować jak wielkie szkody spowodował w niektórych województwach długotrwały brak opadów.
Nasza redakcyjna sonda wykazała, że średnie ceny skupu zbóż w kraju kształtują się obecnie następująco:
- pszenica konsumpcyjna - 628 zł/t,
- pszenica paszowa - 560 zł/t,
- pszenżyto - 479 zł/t,
- żyto - 433 zł/t,
- jęczmień - 488 zł/t,
- kukurydza - 518 zł/t
Więcej aktualnych cen skupu w kraju znajdziesz TUTAJ.
Tymczasem na giełdach światowych trudno wyznaczyć jednoznaczny trend. Dobre dane o światowych zbiorach w połowie czerwca spowodowały spadek notowań pszenicy i kukurydzy. Kilka dni później uczestnicy rynku zareagowali na raport USDA, o pogorszeniu kondycji amerykańskich upraw kukurydzy i soi. Ulewne deszcze w USA, od dłuższego już czasu negatywnie wpływają na warunki upraw i uniemożliwiają prace polowe.
Jak tłumaczy redakcji topagrar.pl Andrzej Bąk z WGT w Warszawie, opóźniają się zasiewy soi oraz zbiory pszenicy ozimej na południu USA. Wzrostowe były także tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych amerykańskiej kukurydzy i soi oraz raport miesięczny pokazujący rekordowy przerób soi w maju. bcz, jb
Fot. Sierszeńska