Sytuacja na krajowym rynku zbóż nadal jest trudna. Wprawdzie w ciągu ostatnich 3 tygodni spadki wyraźnie wyhamowały i poziom cen się ustabilizował, jednak poziom cen dla sprzedających nadal nie napawa optymizmem.
Pszenica konsumpcyjna
Zdarzają się podmioty, które oferują za to ziarno nawet 700 zł/t netto, ale dotyczy to tylko pszenicy o najwyższych parametrach. W całym kraju stawki oscylują między 560 a 630 zł/t netto.
Pszenica paszowa
W przypadku tego ziarna rozbieżności w cennikach są jeszcze większe i zależą od regionu kraju. Najtaniej jest w woj. opolskim i świetokrzyskim, gdzie stawki za pszenicę paszową siegają nawet 450 zł/t netto. Najdrożej jest w woj. zachodniopomorskim, gdzie za tonę ziarna skupujący oferują nawet 550 zł netto.
Kukurydza
Żniwa kukurydziane wprawdzie trwają, ale rolnicy niezbyt spieszą się z omłotami swoich plantacji. Po pierwsze dlatego, że w kraju zagościła na dobre jesień i związane z nią częste i obfite opady deszczu, które utrudniają pracę kombajnów. Po drugie, rolnicy nie spieszą się jeżeli nie muszą z omłotami, ponieważ liczą na zmianę sytuacji na rynku i wzrost cen mokrej kukurydzy, które nadal są na drastycznie niskim poziomie.
Krajowe podmioty skupujące oferują obecnie za ziarno o wilgotności 30 proc. ceny w przedziale 300-360 zł/t netto. Rok temu w trakcie kukurydzianych żniw ceny te były o 200 zł wyższe, łatwo więc uzmysłowić sobie jak wygląda w tym roku opłacalność uprawy kukurydzy przy obecnych cenach skupu i takich samych (lub większych) nakładach na produkcję.
Na krajowe ceny skupu zbóż cały czas wpływa sytuacja na giełdach, zwłaszcza w Chicago. W USA trwają żniwa kukurydziane i Amerykanie eksportują rekordowe ilości kukurydzy na inne kontynenty. Jednak ostatnie dane o rekordowych zbiorach kukurydzy na świecie sprawiają, że na znaczące wzrosty cen kukurydzy w tym sezonie nie można na razie liczyć. bcz
StoryEditor
Ceny zbóż stabilne, ale nadal niskie
Początek nowego tygodnia nie przyniósł większych zmian cen w krajowych punktach skupu. Tylko niektóre zakłady zdecydowały się na podwyżki w cennikach o 10 zł/t netto.