Niektóre podmioty ograniczyły zakup tylko niektórych gatunków zbóż. Największe zainteresowanie obecnie jest pszenicą konsumpcyjną o zawartości białka powyżej 12,5%, co oznacza zapotrzebowanie na jakościowe ziarno. Jak wynika z rozmów z handlowcami z północy Polski, na przełomie czerwca i lipca spodziewany jest jego załadunek w portach.
Jak pokazała nasza redakcyjna sonda, ceny zbóż w porównaniu z ubiegłym tygodniem tylko lokalnie uległy zmianom. Średnie stawki za tonę ziarna są zbliżone do ubiegłotygodniowych i wynoszą:
- pszenica konsumpcyjna – 633 zł/t,
- pszenica paszowa – 564 zł/t,
- żyto konsumpcyjne – 442 zł/t,
- pszenżyto – 481 zł/t,
- jęczmień – 486 zł/t,
- kukurydza – 522 zł/t.
Wielu handlowców zawiera już kontrakty na nowe zbiory, ale nikt nie chce ujawnić proponowanych rolnikom w umowach stawek. Inni odbiorcy ziarna czekają jeszcze na wieści z pól o skutkach i rozmiarach suszy w kraju. Wiadomo już, że żniwa będą przyspieszone i to nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy środkowej. Jak podają analitycy Strategie Grains, suszę odnotowano także w Niemczech. Ostrożne szacunki mówią na razie o plonach niższych o 1 mln ton ziarna od ostatniej prognozy dla Europy, która zakładała zbiory na poziomie 141 mln ton. pb, bcz