StoryEditor

Chłodna wiosna spowalnia rozwój kukurydzy

Wiosna na większości obszaru Polski przywitała się znaczącym ociepleniem, zwłaszcza w dzień, co wielu producentów wykorzystuje do zasilania ozimin czy siewu roślin jarych. Niektórzy decydują się również na wysiewy kukurydzy.
27.03.2017., 14:03h

Udoskonalone odmiany i zmiany klimatyczne skłaniają rolników do wczesnego siewu kukurydzy, tj. na przełomie marca i kwietnia. Jednym z argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem jest dostępność w tym czasie do dużych rezerw wody glebowej. To jednak trudny czas dla wschodów roślin i ich pierwszych faz rozwoju. Nasiona, a następni siewki wystawione są na stres związany z niskimi temperaturami, zwłaszcza nocą, i ze zbyt wilgotną czy chłodną warstwą siewną gleby. Czynniki te powodują uszkodzenia kiełków i korzeni zarodkowych oraz zwiększają presję chorób i szkodników.

Jeśli podczas wschodów nasiona mają do dyspozycji wodę o temperaturze 4–6°C korzeń zarodkowy, a następie kiełki rozwijają się wolno i mogą ulec deformacji lub zamierają, powodując wypady we wschodach. Jeżeli zjawisko przedłuży się i obejmie także rozwój korzeni właściwych to skutki dla plantacji są długofalowe. Zaburzony będzie dalszy prawidłowy rozwój siewki i całych roślin, a proces ten jest trudny do zniwelowania zabiegami agrotechnicznymi (nawożeniem, ochroną, użyciem stymulatorów rozwoju) w trakcie wegetacji.

Wczesną wiosną siewkom zagrażają też intensywne opady zaskorupiające glebę, co znacząco utrudnia rozwój korzeni przez brak tlenu i ograniczony potencjał pobierania składników pokarmowych.

Jednym z elementów zapobiegających tym zjawiskom jest wybór odmiany o silnym rozwoju początkowym, co można wyczytać z materiałów informacyjnych firm nasiennych. Przy zaskorupieniu gleby można natomiast wykorzystać kultywator z gęsiostopą, eliminujące także częściowo zachwaszczenie plantacji. Warto też do siewu wybierać w pierwszej kolejności kwatery bardziej przepuszczalne i szybciej się ogrzewające.

Trzeba jednak wskazać, że korzystniejszą temperaturą gleby do rozwoju siewek kukurydzy jest zakres 10–15°C, co zapewnia szybsze i bardziej wyrównane wschody oraz poprawny dalszy przebieg wegetacji roślin. Plantacje te zwykle szybciej też osiągną zwarcie łanu, co ogranicza rozwój chwastów, wyparowanie wody oraz prowadzi do równomiernego dojrzewania roślin.    bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:10