StoryEditor

Chłody i przymrozki groźne dla kukurydzy

Choć za oknami wiosna w końcu rozwinęła swoją krasę, to cały czas spoglądamy z niepokojem w prognozy pogody. Po takim uderzeniu gorąca, wszelkie spadki temperatur w okolice zera, stanową ryzyko stresu kukurydzy. Jak mu zapobiegać?
11.05.2021., 11:05h
Na ten temat rozmawialiśmy w piątek wieczorem podczas webinarium kukurydzianego. Oprócz gorącego tematu odchwaszczania pogłównego poruszyliśmy zagadnienia chłodów i zapobiegania stresowi kukurydzy. Informacje na ten temat przekazał dr Przemysław Kardasz z IOR – PIB – kierownik Polowej Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze.

– Przymrozki mogą występować niejednolicie na określonym terenie. Choć w jednych częściach pola w ogóle nie ma skutków, to w innych mogą być dotkliwe. Są to np. obniżenia terenu, zagłębieniu na polu, okolice dolin i dolinek rzecznych. Częściej odnotowuje się je w rejonach będących pod wpływem morza i gór – mówił dr Kardasz.

Wskazał, że dla uprawy kukurydzy szczególnie niebezpieczne są wiosenne przymrozki występujące w okresie jej wschodów, gdy jest ona w fazie szpilkowania (BBCH 10–11) oraz później, gdy kukurydza ma więcej niż 6 liści (BBCH 16), czyli po trzech około tygodniach od wschodów.

– W fazie od 1 do 6 liści kukurydza jest względnie bezpieczna, gdyż jej stożek wzrostu nie jest wysunięty nad ziemię. Przymrozki najlepiej znoszą plantacje przed wschodami i te, które mają w tym czasie wykszt...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 01:23