Na ten temat rozmawialiśmy w piątek wieczorem podczas webinarium kukurydzianego. Oprócz gorącego tematu odchwaszczania pogłównego poruszyliśmy zagadnienia chłodów i zapobiegania stresowi kukurydzy. Informacje na ten temat przekazał dr Przemysław Kardasz z IOR – PIB – kierownik Polowej Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze.
– Przymrozki mogą występować niejednolicie na określonym terenie. Choć w jednych częściach pola w ogóle nie ma skutków, to w innych mogą być dotkliwe. Są to np. obniżenia terenu, zagłębieniu na polu, okolice dolin i dolinek rzecznych. Częściej odnotowuje się je w rejonach będących pod wpływem morza i gór – mówił dr Kardasz.
Wskazał, że dla uprawy kukurydzy szczególnie niebezpieczne są wiosenne przymrozki występujące w okresie jej wschodów, gdy jest ona w fazie szpilkowania (BBCH 10–11) oraz później, gdy kukurydza ma więcej niż 6 liści (BBCH 16), czyli po trzech około tygodniach od wschodów.
– W fazie od 1 do 6 liści kukurydza jest względnie bezpieczna, gdyż jej stożek wzrostu nie jest wysunięty nad ziemię. Przymrozki najlepiej znoszą plantacje przed wschodami i te, które mają w tym czasie wykszt...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Chłody i przymrozki groźne dla kukurydzy
Choć za oknami wiosna w końcu rozwinęła swoją krasę, to cały czas spoglądamy z niepokojem w prognozy pogody. Po takim uderzeniu gorąca, wszelkie spadki temperatur w okolice zera, stanową ryzyko stresu kukurydzy. Jak mu zapobiegać?