StoryEditor

Choroby nie pozwolą o sobie zapomnieć

Druga część naszego seminarium uprawowego upływa pod hasłem ochrony zbóż przed chorobami. Nasz ekspert, dr Hansgeorg Schönberger z firmy doradczej N.U. Agrar pokusił się o prognozy zagrożenia przez patogeny grzybowe.
09.01.2018., 13:01h
– Infekcja pleśnią śniegową ma miejsce często już w październiku. Początkowo grzyb rozwija się przy glebie a z czasem choroba przechodzi na wyższe liście co prowadzi do tego, że przeskakuje na wyższe liście wraz ze wzrostem źdźbła aż dochodzi do kłosa - powiedział dr Schönberger.

Dodał, że największym problemem jest to, że nie zawsze można stwierdzić infekcję dostatecznie wcześnie aby zastosować środki zaradcze. Przy wczesnej infekcji pleśnią śniegową pojawiają się z czasem plamy na polu - są to skupiska porażonych roślin. Problem ten dotyczy szczególnie plantacji zbyt gęstych - tam gdzie rośliny zasiano za gęsto. Może to wynikać z nieodpowiedniej pracy siewnika - skupiska siewek po 2-3 a nawet więcej sztuk i przerwy większe pomiędzy nimi. Z takich warunków korzysta właśnie pleśń śniegowa.

– W celu analizy roślin pod względem obecności pleśni śniegowej należy obejrzeć pochewki liściowe w okolicach z których wyrastają korzenie przybyszowe. Infekcja w tych miejscach wynikać może z porażenia także korzeni - tłumaczył ekpert. Dodał, że z czasem dochodzi do wyścigu wzrostu korzeni i wzrostu grzybni. W zależności który proces będ...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 22:08