StoryEditor

Co podgryza kukurydzę na starcie?

Fazy kiełkowania i wschodów, ale także pierwszych kilku liści to okresy krytyczne pod kątem wrażliwości roślin kukurydzy na wszelkie uszkodzenia, wśród których dużą rolę ogrywają szkodniki. 
23.04.2018., 15:04h
Silniejsze uszkodzenia tkanek, jakie mogą powodować w tym czasie, zazwyczaj prowadzą do braku wschodów lub zamierania młodej kukurydzy, natomiast te słabsze wpływają na osłabienie roślin, wzrost ich podatności na porażenie przez patogeny, co w konsekwencji może doprowadzić do spadku wysokości i jakości plonu, uwidaczniającego się dopiero po kilku miesiącach. 

Gatunków co niemiara

Skład gatunkowy wczesnowiosennych szkodników kukurydzy jest dość liczny jak na tę porę roku. Reprezentują one również różne grupy pod kątem systematycznym. Dominują owady, ale można też spotkać ślimaki, ssaki, ptaki, nicienie, a ostatnio kiełkujące ziarniaki zaczęli uszkadzać również przedstawiciele wijów. Zdecydowana większość gatunków to organizmy wielożerne, dla których kukurydza jest jedną z wielu roślin żywicielskich. 

Część szkodników wiosną czeka na pojawienie się rośliny żywicielskiej na stanowisku, na którym ma być wysiana. Są to gatunki o jednorocznym i kilkuletnim cyklu rozwojowym. Inne z kolei migrują z oddalonych działek. Poszczególne szkodniki różnią się też miejscem żerowania. Jedne atakują tylko podziemne części kukurydzy, a inne tylko nadziemne. Niektóre gatunki mogą jednak żerować zarówno na korzeniach, jak i na częściach wegetatywnych.

Niestety, do ochrony przed wczesnowiosennymi szkodnikami kukurydzy mamy mało preparatów. W najbliższym numerze 5/2018 na str. 82-84 przedstawiamy najważniejsze szkodniki wchodów kukurydzy, objawy ich żerowania, a także tabelę z preparatami zarejestrowanymi do ich zwalczania.

Fot. Bereś

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 22:59