StoryEditor

Dobrze zasiej kukurydzę!

Wysokie temperatury powietrza, które występowały w ubiegłym tygodniu skłoniły niektórych rolników do rozpoczęcia siewów kukurydzy. Jednak od kilku dni mamy załamanie pogody – niższe temperatury powietrza oraz liczne opady. To nie sprzyja zasiewom, tym bardziej, że dla kukurydzy istotna jest temperatura gleby.
13.04.2017., 15:04h

Najważniejsza jest temperatura gleby

Warto pamiętać, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną i do właściwego kiełkowania nasion temperatura gleby na głębokości siewu powinna wynosić 6–10°C. Pośpiech zatem nie jest wskazany. Zbyt wczesny siew kukurydzy zwiększa ryzyko znacznego uszkodzenia roślin w przypadku wiosennych przymrozków co zdarzało się już w poprzednich latach, np. w maju 2011 r.

Stożek wzrostu kukurydzy praktycznie do fazy ok. 5 (6) liści znajduje się pod powierzchnią gleby, dzięki czemu jest ona częściowo odporna na pojedyncze przypadki napowierzchniowych uszkodzeń przez przymrozki wczesnowiosenne. Jeśli jednak wystąpią po tej fazie, gdy stożek wzrostu znajdzie się już nad powierzchnią gleby, wówczas nie ma praktycznie żadnych szans dla roślin.

Istnieją przy tym różnice między poszczególnymi typami odmian kukurydzy. Odmiany typu flint można wysiewać wcześniej, w nieco mniej ogrzaną glebę, tj. 5–6°C. Natomiast mieszańce typu dent muszą być wysiane w dobrze ogrzaną glebę, tj. w momencie, gdy ma ona temperaturę 8–12°C.

Kontroluj pracę siewnika i prędkość siewu!

Przypominamy też o tym, że podczas siewu należy sprawdzać i kontrolować głębokość pracy siewnika oraz prędkość siewu. Optymalna to 8 km/h. Jej zwiększenie o 2 km/h może spowodować nierównomierne rozmieszczenie nasion w glebie. W efekcie tego rośliny w rzędzie mogą rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu lub na pewnej odległości rzędu w ogóle może nie być roślin.

Podczas ubiegłorocznej akcji siania kukurydzy nakręciliśmy specjalny odcinek "Pogotowia polowego top agrar Polska". Redaktor Maria Walerowska i redaktor Dawid Konieczka tłumaczą jak optymalnie zasiać tę roślinę.

jd

Fot. Czekała

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 00:39