StoryEditor

Dużo kolb, mało ziarna

W tym roku suszę i wysokie temperatury mocno odczuła m.in. kukurydza. Efektem jest większa liczba zawiązanych kolb i jednocześnie ich gorsze zaziarnienie.
31.07.2018., 15:07h
Czynnikiem silnie ograniczającym plonowanie kukurydzy jest temperatura i to zarówno niska jak i wysoka. Niska zagraża roślinom przede wszystkim podczas wschodów oraz w fazie kwitnienia. W tym roku mieliśmy do czynienia jednak, i cały czas mamy, z wysokimi temperaturami. Te mogą okazać się krytyczne dla kukurydzy szczególnie w okresie kwitnienia. W tej fazie niebezpieczna dla roślin jest temperatura powyżej 35oC. Termometry co prawda nie wskazywały takich wartości, ale w rozgrzanym łanie mogły być one jeszcze wyższe. W okresie rozwoju ziarniaków, czyli obecnie temperatura krytyczna to 40oC.

W upale kiepskie zapylenie

„Szczerbate” kolby to wynik gorszego zapylenia. Te wynika m.in. z mniejszej żywotności pyłku spowodowanej wysokimi temperaturami oraz suszą. Warto też dodać, że do prawidłowego zapylenia konieczne jest, aby szyjki słupków były w dobrej kondycji. Zbudowane są one w większości z wody. Jeśli zatem po trwającej wiele tygodni suszy pyłek dostał się już na znamię słupka to nie zawsze mógł w nim skiełkować.

Gorsze zapylenie spowodowane jest jednak nie tylko czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest dobre odżywienie roślin m.in. mikroelementami. Efektywne powinno być wykonane w fazie 4–6 liści. Późniejsze podawanie składników oznacza, że rośliny nie nadrobią strat spowodowanych występującym już niedoborem, nawet ukrytym.

Najważniejsze mikroelementy odpowiadające bezpośrednio za dobre zapylenie i zaziarnienie kolb to bor i mangan. Pierwszy z nich wiosną powinno się dostarczyć w ilości 200 g/ha, a drugi 400 g/ha. Ważne są też inne mikroelementy, jak cynk, miedź i molibden. Wśród makroelementów duży wpływ na prawidłowe zaziarnienie kolb ma magnez.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 03:28