– Firma Euralis wprowadziła program kiszonkowy Optimaize – celem jest uzyskanie wysokiej jakości kiszonki z kukurydzy. Począwszy od wysokiej jakości odmian kiszonkowych kukurydzy, które zapewnią nie tylko wysoki plon zielonej masy (około 70–75 t/ha świeżej masy), ale także bardzo wysoką jakość surowca – mówił Michał Karwat z firmy Euralis podczas Dnia Kukurydzy zorganizowanego w miejscowości Mrozowo (woj. kujawsko-pomorskie).
Do programu Optimaize. należą takie odmiany, jak: ES Convent, ES Archimedes, ES Fireball oraz ES Metronom – odmiana ogólnoużytkowa. Cechują się m.in. tolerancją na stres suszy, mocnym stay greenem, dobrą strawnością całych roślin oraz wysokim plonem energii.
– Energia laktacji netto przekracza z tych odmian w doświadczeniach 7–7,2 MJ NEL z 1 kg/s.m. – dodał Karwat. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości surowca do zakiszania możemy uzyskać wyższą produktywność takiej paszy – w prostej linii przekłada się to na wyższą produkcję mleka z 1 kg s.m. – przekonywał przedstawiciel hodowli Euralis.Partnerem Dni Kukurydzy była m.in. firma Innvigo. Jej przedstawiciel mówił o różnych rozwiązaniach do odchwaszczania kukurydzy.
– Mamy w swojej ofercie sulfonylomoczniki w formulacji SG, które charakteryzują się bardzo dobrą rozpuszczalnością, lepszym pobieraniem przez rośliny, większą biodostępnością substancji czynnej – mówił Sławomir Sylwestrzak z Innvigo. W kukurydzy rekomendujemy do zwalczania chwastów m.in. herbicyd Rincon 25 SG (zawiera rimsulfuron) czy Henik 50 SG (zawiera nikosulfuron). Planujemy zarejestrować w przyszłości czysty mezotrion. W rzepaku zarejestrowaliśmy także chlomazon w formulacji CS (zawiesina mikrokapsuł) – preparaty Efector 360 CS i Boa 360 CS – dodał przedstawiciel Innvigo.
Licznie przybyli rolnicy mogli obejrzeć portfolio odmian kukurydzy firmy Euralis w warunkach polowych, m.in. takie odmiany jak: ES Fireball, ES Convent, ES Archimedes, ES Truck, ES Skywalker, Delphine, ES Metrono, ES Yeti (jedna z najpóźniejszych odmian w portfolio firmy).
– W tym roku rośliny kukurydzy nie są nazbyt wyrośnięte, ponieważ wiosna była chłodna i mokra, i tak naprawdę zaczęły one rosnąć dopiero w lipcu. Aktualnie problemem jest w niektórych regionach kraju porażenie kolb przez fuzariozy – mówił dr Błażej Springer z firmy Euralis.
Spotkanie polowe zakończył pokaz zbioru kukurydzy na kiszonkę sieczkarnią firmy John Deere z serii 8000.
Partnerami Dnia Kukurydzy były firmy Innvigo, Timac Agro, Jawal Mrocza, Agro-Sieć Maszyny.