W kukurydzy występują dwa typy odmian: dent i flint. Główną różnicą pomiędzy nimi jest budowa bielma. Wyróżniamy w nim dwie warstwy: szklistą i mączystą. Ziarno typu dent zawiera mniej bielma szklistego niż ziarno typu flint. Jest ono pomarszczone oraz wklęsłe przez co nazywane jest potocznie „Koński ząb” . Ziarno typu dent jest duże i ma wgłębienie na szczycie. Odmiany tego typu szybciej oddają wodę i łatwiej się omłacają.
Typ flint ma większa gęstość i twardość dlatego gorzej oddaje wodę. Kwitnie wcześniej oraz jest bardziej odporny na panujące chłody. Jego ziarniaki są mniejsze i mają kształt zbliżony do okrągłego.
Pojawienie się czarnej plamki u podstawy ziarniaka świadczy o osiągnięciu dojrzałości fizjologicznej. Moment wystąpienia czarnej plamki jest dla nas sygnałem zakumulowania maksymalnej ilości suchej masy. W tym czasie należy regularnie monitorować pole pod kątem terminu zbioru. Od momentu jej pojawienia się mamy około 7-10 dni na zebranie ziarna. Nie należy zbytnio z tym zwlekać, ponieważ po upływie 2 tygodni od fazy czarnej plamki wzrasta ryzyko porażenia przez choroby grzybowe, jak np. Fusarium lub Helmintosporium. Metabolity tych grzybów produkują szkodliwe mikotoksyny.
Z uwagi na panujące w ostatnich tygodniach warunki pogodowe (upały) odmiany o wczesnym FAO (170 – 210 dni) zaczęły przedwcześnie zasychać, zwłaszcza na słabych glebach. W takim przypadku decyzja o terminie zbioru musi być podjęta wcześniej. Jak wynika z informacji, które dotarły do naszej redakcji, wielu rolników rozpoczęło już omłoty kukurydzy. ij
Fot. Walerowska