Historyczna susza i kolejne fale upałów w całej Europie wpłynęły na kukurydzę podczas krytycznych letnich etapów wzrostu, a deszcze nadeszły zbyt późno. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej zbiory kukurydzy w UE wyniosą ok. 55,5 mln ton, co ma stanowić najniższy wolumen zbiorów od 2007 roku.
Zbiory we Francji: nawet poniżej oczekiwań ministerstwa rolnictwa?
W ubiegłym miesiącu francuskie Ministerstwo Rolnictwa prognozowało produkcję kukurydzy na ziarno w tym kraju na poziomie 11,33 mln ton, to najniższy poziom od 1990 roku. Natomiast grupa producentów AGPM spodziewa się zbiorów na poziomie 10 mln ton.
– Prognoza zbiorów została oparta na szacowanej wydajności 7,9 t/ha, czyli poniżej pięcioletniej średniej wynoszącej 9,7 t/ha, i zebranej powierzchni 1,27 mln ha – twierdzi grupa producentów.
Niska wilgotność upraw zmniejszy koszty suszenia po zbiorach
Zdaniem analityków, susza szczególnie dotknęła nienawadnianą kukurydzę stanowiącą 2/3 zasianych powierzchni, której plon wg przewidywań wyniesie średnio około 6,6 t/ha w porównaniu z 10 t/ha w przypadku upraw nawadnianych.
– Niska wilgotność upraw zmniejszy koszty suszenia po zbiorach, co jest chyba jedyną pozytywną wiadomością dla plantatorów, którzy w tym roku zmierzyli się ze skromnymi plonami i wzrostem kosztów produkcji o około 20% – dodała AGPM.
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej Francji, Maize Group
fot.: Pixabay
fot.: Pixabay