Data siewu
Ważny, jak dla każdej uprawy, wybór daty siewu ma umożliwić jak najlepsze wykorzystanie warunków klimatycznych danego regionu.Wybór daty siewu jest kompromisem między koniecznością wykorzystania, optymalnych warunków klimatycznych, i wykorzystania potencjału wybranej odmiany.
- Gleba powinna być ogrzana, ale nie wysuszona. Kukurydza kiełkuje, kiedy temperatura gleby osiąga 6 do 8 °C. Co, w przypadku półkuli północnej, następuje zwykle począwszy od 1 kwietnia. Przypomnijmy, że na wiosnę temperatura gleby wzrasta sukcesywnie i regularnie bez względu na to jak zmienia się temperatura powietrza. Podłoże nie powinno być wysuszone, ponieważ nasiona potrzebują do kiełkowania wilgoci. Wysuszona gleba powoduje nieregularne wschody, bardzo obniżające plonowanie.
- Ryzyko przymrozków trzeba brać pod uwagę, ale nasiono zasiane wystarczająco głęboko (> 5 cm) w podłożu osuszonym (powietrze jest izolatorem) jest chronione przed powierzchniowymi przymrozkami .
- Rodzaj gleby ma duży wpływ na szybkość wschodów: czarna gleba nagrzewa się wiosną szybciej niż gleba jasna w wyniku powierzchniowej absorbcji promieniowania.
- Różnica stadium rozwojowego na tej samej parceli, może wynosić 2 do 3 liści, w zależności od koloru gleby. Utrzymuje się ona aż do zbiorów.
– Na glebach gliniastych, siew przy pomocy siewnika talerzowego nie jest wskazany (niezamknięte bruzdy stwarzają ryzyko wysuszenia nasion). Przygotowanie do siewu (np. typu Strip-till jesienią lub wiosną) może umożliwiać tworzenie dobrze rozdrobnionej ziemi w rzędach i poprawić wschody. Aby wykorzystać korzystne warunki klimatyczne, np. coraz cieplejsze wiosny, kraje w łagodnym klimacie (Francja, Włochy, Portugalia) przyspieszają coraz bardziej daty siewu. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie lepszych plonów.
Głębokość i jakość siewu
Trzeba dążyć do szybkich i jednorodnych wschodów. Ziarno musi być w kontakcie z wilgocią i w warunkach wystarczającego napowietrzenia, co sprzyja kiełkowaniu. Siew musi być:
- wystarczająco głęboki (≥4 do 5 cm), aby uniknąć przymrozków, ptaków i powierzchniowego wysychania gleby
- nie za głęboki (< 9 do 10 cm), celem ograniczenia wyczerpywania rezerw nasion przez wydłużanie koleoptylu, skrócenia czasu wschodu na powierzchnię, a także celem uniknięcia pasożytów zwierzęcych i roślinnych.
W zależności od typu gleby i daty siewu, nasiono zostanie umieszczone na głębokości od 4 do 7 cm. Trzeba będzie czuwać, aby uzyskać:
- glebę osuszoną i wystarczająco rozdrobnioną, aby umożliwić kontakt nasiona z glebą;
- grudy na powierzchni w przypadku podłoży zbitych, kukurydza jest zdolna do wschodów na podłożach grudowatych i kamienistych
- regularne umieszczenie nasion w warstwie siewnej, aby otrzymać wschody możliwie najbardziej wyrównane.Wyrównana głębokość siewu jest ważniejsza niż regularność odstępów w rzędach.
Prędkość podczas siewu
- W przypadku nowoczesnych mieszańców, zdolność kiełkowania, pierwszy warunek do zapewnienia szybkich i jednorodnych wschodów, jest zagwarantowana. Jakość wschodów zależy więc przede wszystkim od rolnika.
- Liczne doświadczenia wykazały wpływ szybkości siewu, jakości siewnika i przygotowania podłoża na regularność siewu. Doświadczenia te wykazały także, że jakość i regularność zagłębienia nasion warunkują równomierność wschodów: roślina, która wzeszła z kilkudniowym opóźnieniem ma co najmniej 2 liście mniej w stosunku sąsiednich roślin i może osiągnąć plony o 30% mniejsze w stosunku do sąsiednich roślin, ze względu na efekt konkurencji. Efekt różnicy stadium rozwojowego roślin w danym rzędzie ma większe znaczenie niż efekt różnicy stadium między dwoma sąsiadującymi rzędami.
Źródło: Podręcznik uprawy kukurydzy ARVALIS – FNPSMS
oprac. mwal