W miniony wtorek (08.04) w notowaniach chicagowskiej giełdy CBoT, kukurydza w najbliższym majowym kontrakcie zdrożała o 1,5% i zbliżyła się do 7-miesięcznego maksimum osiągając cenę bliską 200 USD/t.
Podobnie rzecz ma się w stosunku do pszenicy. Obecnie po krótkim okresie spadków jest wyceniana na poziomie ponad 250 USD/t, czyli o ok. 13 USD/t mniej niż wynosi 5-miesięczne maksimum zanotowane 19 marca br.
Trend z giełd amerykańskich udzielił się także w Europie. W Paryżu w ostatnich dniach drożeje zarówno kukurydza – do poziomu 186 EUR/t, jak i pszenica – do ponad 208 EUR/t.
Taka sytuacja jest ewidentną zasługą działania kapitału spekulacyjnego, który gra na zwyżkę cen w obawie przed zaostrzeniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a co za tym idzie, przed blokadą dostaw ziarna z Basenu Morza Czarnego.
Obiektywne informacje z rynku powinny bardziej zbijać ceny – w USA postępują siewy kukurydzy, dane o przezimowaniu pszenicy w Stanach Zjednoczonych są lepsze niż się wcześniej spodziewano. Dodatkowo w Europie w tym roku mieliśmy do czynienia ze sprzyjającą przezimowaniu aurą. jb