StoryEditor

Głownia pyląca kukurydzy - może zniszczyć cały plon. Co musisz wiedzieć?

Głownia pyląca kukurydzy to jedna z groźniejszych chorób grzybowych, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonu kukurydzy. Od dwóch lat jest coraz częściej obserwowana u naszych sąsiadów w Niemczech.

02.04.2025., 09:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Głownia w Polsce
  • Kiedy rośnie ryzyko wystąpienia głowni? 
  • Rozprzestrzenianie głowni kukurydzy
  • Jak zapobiegać chorobie kukurydzy?

Rozróżniamy dwa rodzaje głowni w uprawie kukurydzy. Głownię guzowatą i głownię pylącą. Ta druga staje się coraz większym problemem w uprawach kukurydzy w północno-zachodnich Niemczech.

Rozprzestrzenianiu choroby sprzyjają suche i ciepłe warunki wiosną. Jak poinformował doradca ds. produkcji roślinnej Izby Rolniczej Dolnej Saksonii, Holger Oest w 2020 roku w Dolnej Saksonii na stronie topagrar.com, odnotowano pierwsze przypadki głowni pylącej kłosów kukurydzy.

W ciepłym i suchym roku 2023 objawy występowały częściej w różnych powiatach. W 2024 roku choroby grzybowe były mniej powszechne ze względu na ciepłą i wilgotną pogodę. Choroba ta znana jest na całym świecie, a w Europie najbardziej dotknięte kraje to Francja i Holandia.

Głownia w Polsce 

Sphacelotheca reiliana jest sprawcą tej choroby kukurydzy. W Polsce po raz pierwszy głownia pyląca kukurydzy pojawiła się na plantacjach w województwie lubelskim w roku 1961. Rolnicy na przestrzeni lat informowali o sporadycznym pojawianiu się tej choroby m.in. na t...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. kwiecień 2025 00:01