Po wieloletnich badaniach, zbieraniu i sortowaniu wyników hodowlanych, agrotechnicznych i meteorologicznych Limagrain opracowała specjalistyczną aplikację Hydraneo, która w uprawie kukurydzy ziarnowej ogranicza skutki ryzyka suszy. Jej szczególną cechą jest zalecenie uprawy firmowych odmian, precyzyjnie dostosowanych do konkretnego pola i stanowiska. Szczegółowe zasady funkcjonowania tego oprogramowania przedstawił na konferencji Marek Skwira – doradca agrotechniczny firmy Limagrain Polska. Po wprowadzeniu informacji z zakresu historii pola, wczesności odmian, danych klimatycznych, glebowych i agronomicznych aplikacja ustala ryzyko suszy i dobiera do uprawy najwłaściwsze odmiany, nie tylko z firmowej listy odmian Hydraneo.
– Każda odmiana ma swoje uprawowe optima i zmiana w aplikacji jakiegokolwiek indywidualnego dla analizowanego pola czynnika stresowego, zmienia ryzyko suszy – stwierdził agrotechnik.
Po wieloletnich testach i badaniach LG wyselekcjonowała ze swej oferty kukurydzy ziarnowej tzw. odmiany Hydraneo. Są to:
- LG 30.215 – mieszaniec pojedynczy o ziarnie typu f/d, rekomendowany do uprawy na ziarno i kiszonkę w całym kraju, FAO 230
- LG 30.273 – mieszaniec pojedynczy, ziarno typu f/d, rekomendowany do uprawy w całym kraju, poza północnym i południowym pasem, FAO 250–260
- LG 30.315 – mieszaniec pojedynczy, ziarno typu d, rekomendowany do uprawy na południu Polski, FAO 280–290
- LG 31.215 – nowość – odmiana w trakcie rejestracji – mieszaniec trójliniowy, ziarno typu f/d, rekomendowany do uprawy na kiszonkę w całym kraju, na ziarno w centralnej i południowej Polsce.
Program Hydraneo, jako nowość wdrażana do praktyki przez firmę LG, jest koncepcją rozwojową, systematycznie udoskonalaną. Wynika to z uwzględniania bieżących sugestii rolników, poszerzania bazy danych oraz analiz osiąganych efektów polowych po wdrożeniu programu w konkretnym gospodarstwie i na jego testowanym polu.
(bie)