StoryEditor

Hydraneo – odmiany kukurydzy dobrane do ryzyka suszy

Kukurydzę uprawia się w kraju w zdecydowanej większości na glebach lekkich, których mamy ok. 70%. Na tych stanowiskach skutki suszy są bardziej widoczne, niż na glebach mocniejszych, które kumulują więcej wody gruntowej, ale…
23.10.2017., 12:10h
Susza to jednak nie tylko skutek braku opadów. To kompleksowe zjawisko – wypadkowa jakości stanowiska, przedplonu, nawożenia, zdrowotności roślin, nadmiernego zagęszczenia gleby, minimalnych i maksymalnych temperatur w trakcie sezonu, czy doboru odmian tolerancyjnych na stresowe czynniki środowiska – mówił Leszek Chwalisz z firmy Limagrain Polska. Okazją do prezentacji tych wniosków była firmowa konferencja pt. „Hydraneo – technologia uprawy kukurydzy w warunkach suszy”, która odbyła się 19.10.2017 r. w Dolsku (Wielkopolska). LG prowadzi od wielu lat europejskie badania nad doborem do uprawy odmian kukurydzy ziarnowej, które tolerują ww. czynniki i plonują na dość dobrym poziomie. – Na rynku jest wiele dobrych odmian kukurydzy ziarnowej, lecz 72% z nich reaguje silnym spadkiem plonu przy wystąpieniu czynników generujących ryzyko suszy – dodał ekspert.

Po wieloletnich badaniach, zbieraniu i sortowaniu wyników hodowlanych, agrotechnicznych i meteorologicznych Limagrain opracowała specjalistyczną aplikację Hydraneo, która w uprawie kukurydzy ziarnowej ogranicza skutki ryzyka suszy. Jej szczególną cechą jest zalecenie uprawy firmowych odmian, precyzyjnie dostosowanych do konkretnego pola i stanowiska. Szczegółowe zasady funkcjonowania tego oprogramowania przedstawił na konferencji Marek Skwira – doradca agrotechniczny firmy Limagrain Polska. Po wprowadzeniu informacji z zakresu historii pola, wczesności odmian, danych klimatycznych, glebowych i agronomicznych aplikacja ustala ryzyko suszy i dobiera do uprawy najwłaściwsze odmiany, nie tylko z firmowej listy odmian Hydraneo.
Każda odmiana ma swoje uprawowe optima i zmiana w aplikacji jakiegokolwiek indywidualnego dla analizowanego pola czynnika stresowego, zmienia ryzyko suszy – stwierdził agrotechnik.

Po wieloletnich testach i badaniach LG wyselekcjonowała ze swej oferty kukurydzy ziarnowej tzw. odmiany Hydraneo. Są to:
  • LG 30.215 – mieszaniec pojedynczy o ziarnie typu f/d, rekomendowany do uprawy na ziarno i kiszonkę w całym kraju, FAO 230
  • LG 30.273 – mieszaniec pojedynczy, ziarno typu f/d, rekomendowany do uprawy w całym kraju, poza północnym i południowym pasem, FAO 250–260
  • LG 30.315 – mieszaniec pojedynczy, ziarno typu d, rekomendowany do uprawy na południu Polski, FAO 280–290
  • LG 31.215nowość – odmiana w trakcie rejestracji – mieszaniec trójliniowy, ziarno typu f/d, rekomendowany do uprawy na kiszonkę w całym kraju, na ziarno w centralnej i południowej Polsce.

Program Hydraneo, jako nowość wdrażana do praktyki przez firmę LG, jest koncepcją rozwojową, systematycznie udoskonalaną. Wynika to z uwzględniania bieżących sugestii rolników, poszerzania bazy danych oraz analiz osiąganych efektów polowych po wdrożeniu programu w konkretnym gospodarstwie i na jego testowanym polu.
(bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:16