W 2021 roku cena suszenia kukurydzy wzrastała 3 razy
– To cena gazu ziemnego miała istotny wpływ na wzrost taryfy za suszenie kukurydzy – stwierdził dyrektor operacyjny firmy GR Agro Artem Rempen w wywiadzie dla Latifundist.
Jak przypomina Rempen, w zeszłym roku ceny suszenia musiały być podnoszone trzykrotnie w ciągu sezonu – najpierw do 90 hrywien (ok. 13,5 zł/t), potem do 120 (ok. 18 zł/t) i 180 hrywien (ok. 27 zł/t) za tonę. Ten rok nie jest inny – cena również musiała być nieco podniesiona.
Należy zauważyć, że we wszystkich elewatorach firmy GR Agro obowiązuje obecnie cena 250 hrywien za tonę, czyli około 33,89 zł/t.
50 USD/t to koszt usunięcia 10% wilgoci z kukurydzy
Tymczasem HarvEast zauważyła, że koszt suszenia kukurydzy może się zmieniać, ponieważ zależy od poziomu wilgotności, z jaką kukurydza trafia do elewatora. Wpływa to na wielkość zużycia paliwa i ostatecznie na cenę suszenia za 1 tonę.
– Przebadaliśmy elewatory i stwierdziliśmy, że 50 USD/t dzisiaj to tylko koszt usunięcia 10% wilgoci z kukurydzy. Dlatego zmniejszymy produkcję kukurydzy, bo stanie się ona całkowicie nieopłacalna – powiedziała Tetyana Alaverdova, dyrektor handlowy HarvEast.
„Samo suszenie będzie tańsze – około 35 USD/t”
Anton Korobko, dyrektor wykonawczy KALYPSO, zgadza się z T. Alaverdovą. Według niego cena 50 dolarów za tonę jest realna na rynku, jeśli rolnik musi przetransportować ziarno do elewatora innej firmy.
– Wierzę w cenę 50 USD/t dla tych, którzy transportują (ziarno) do elewatorów innej firmy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualną cenę gazu. Ale jednocześnie samo suszenie będzie tańsze – około 35 USD/t – wyjaśnił Anton Korobko.
źródło: Latifundist
fot.: Pixabay